Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ESNAF ODALARI KAPATILSIN

Basit usulde vergi gelir vergisi,  katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, damga vergisi, stopaş vergisi, resmi tatil ruhsat harcı, kira stopaj vergisi, çevre vergisi, tabela vergisi, eğlence vergisi, SSK pirimi, Bağ-Kur pirimi, oda aidatı,  sicil harcı, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, enflasyon vergi farkı, geçici vergi tasdiki, defter tasdiki harcı, muhasebeci ücreti ve diğerleri; Türkiye’deki vergi gelirinin yüzde otuz beşini ödeyen esnafın üstüne yük olan yaklaşık 21 ayrı karmaşık vergi ve harçtan sadece bir kaçı...

Mahrukatçılar, Han odabaşları, Sayacılar, Saraçlar, Sakatatçılar bunlar ne işe yaradığını çoğumuzun bilmediği enteresan meslek odalarından bazıları. O kadar çok oda var ki, liste gevşek lastik gibi uzayıp gidiyor. Bazısı 'adı var kendi yok' çadır tiyatrosu! Türkiye' deki 365 oda ve borsaya yıllık 1 milyar lir aidat ödeyen 1.5 milyon ticaret erbabının zorunlu üyelik 'esareti' son bulmalıdır. Aynı meslekteki esnafın bile haberi olmadığı birçok odanın kayda değer mal varlıkları, gayrimenkulleri, işletmeleri bulunmaktadır. 2013'te Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yapılan 'zorunlu aidat ve üyelikler kaldırılsın' talebi üzerine başlatılan çalışmadan hala 'tık' yok.

Ekonominin 'tuğlası' esnaf, üyesi olduğu her yıl avuç dolusu para ödediği odadan belge almaya gittiğinde bile ücret alınıyor. Zor günler yaşayan esnaftan alınan aidatlar, esnafa hizmet olarak dönüyor mu? Odaların aidatları ne şekilde harcadığını mensupları takip edebiliyor mu? Oda, esnafın hangi derdine derman oluyor? Siyaseti basamak kullanmak isteyen orda. Geçimini sağlamak isteyen yine orda. Meslek odalarının faydasını gördüğünü söyleyen hiç bir tacire rastlamadım. Meslek odalarının çoğunun anlamsız ve getirisinin olmadığı bilindiği halde; seçim dönemlerinde çok aday çıkması, kıran kırana başkanlık mücadelesi, üyelerin oy kullanmak için çaba sarf etmesi gerçekten düşündürücüdür!

Abidik gubidik envai çeşit vergilerden bitap düşen esnaf, bunlar yetmezmiş gibi bir de ömrü saatlere sıkışmış bir kelebek telaşıyla bu odalara para yetiştiriyor. Kayıt zorunluluğu sebebiyle ödeyemeyenler icra dairesine düşüyor. Bunlara ne gerek var? Ciğerine çektiği sigaradan başka tutunacak dalı kalmayan esnaf, vergi mükellefi değil mi? Mükellef. Peki ne demeye birde 'kanun gereği' deyip dünyadaki yerçekimiyle beraber ‘dertçekimine' de maruz bırakılıyor.  Ekonomi yangınına biriktirdiği yağmur tanelerini döken rüzgar kanatlı esnafın sırtındaki kamburu yere indirmeli, aidatları, keyfi uygulamaları, denetim yetersizliği gibi sebeplerle hep tartışma konusu olmayı sürdüren esnaf, ticaret ve sanayi odalarının kapısına kilit vurulmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.