Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

FATURADA K'AYIP

Televizyonlarda ucuz dizilerle beyni dumura uğramış vatandaşın elektrikte gelinen son noktadan ne kadar haberdar? TBMM’den bir sabaha karşı 06.32’de jet hızıyla geçen elektrik piyasası kanun teklifine göre abonelerin faturalarını şişiren, kayıp-kaçak bedellerinin tüketiciden karşılanması yasal zemine oturtuldu. Yasayla faturalarda artık sadece kayıp/kaçak bedeli değil, yatırım bedeli de ödenecek. Üstelik yargı yolu da kapandı. Yasada yeni tanımı “teknik ve teknik olmayan kayıp” şeklinde değiştirilen, kaçak bedelinin kim tarafından ödeneceği mevzusu, 2013’ten bu yana tartışma konusuydu. Elektrik dağıtım şirketlerinin bedeli vatandaşın sırtına yüklemesi üzerine sayısız davalar açılmış, sonuçta Yargıtay “vatandaşa yüklenemez” kararıyla, son noktayı koymuştu. Ancak dağıtım şirketleri, 1 Ocak 2016’dan itibaren faturalardaki kayıp-kaçak bedellerini “görünmez hale” getirmişlerdi.                                         Elektrik faturalarından kaldırılan kayıp-kaçak bedeli ve diğer kalemler “dağıtım bedeli” altında alınmaya devam ediyor.

Gücün haklı çıktığı yerde adalet beklenemediği gibi adaletsizliğin olduğu yerde huzur da beklenemez! Kanunla TRT’ye ahalinin cebinden yıllık 800 milyon lirayı aşkın para da aktarılmaya devam edilecek. Doğu illerinde ahırda elektrik cihazını gece gündüz demeden yakıp, tek kuruş vermeyen 'yüzsüzün' elektrik parasını dürüst insanlar neden ödüyor? Elektrik hırsızlığı bütün dünya ülkelerinde bir suç olarak görülürken, ne yazık ki ülkemizde bu korkunç soyguna suç olarak değil bir usulsüzlük olarak bakılmaktadır. Bu acı durum da, korsanlığı teşvik etmektedir. Şu kalbinizin yerini bi' hatırlayın artık! Vicdanlarda derin kuyular açan bu uygulamanın toplumda karşılığı; 'Hırsızı affet, dürüstü mahvettir.’

          Adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner! Yaklaşık 36 milyon abonenin cebine uzanan düzenlemelere göre:

- Kayıp-kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim sistemi kullanımı ve                       dağıtım bedelleri faturalarda yer alacak.

- Bu tutarlar EPDK ve dağıtım şirketleri tarafından serbestçe belirlenip, tüketiciye yansıtılacak.

- Dağıtım şirketinin kayıp kaçak kaybının faturası yurttaşa yüklenmeye devam edecek.                                                                                                                                                   - Vatandaşın yargıya başvurma hakkına kısıtlama getirildi. Kayıp-kaçak için değil, sadece tarifenin yüksekliği şikayetiyle dava açılabilecek.

 - Dava açılamayacağından halktan bugüne kadar kayıp/kaçak adı altında toplanan toplam 33 milyar lira da geri ödenmeyecek.

- Yasa yürürlüğe girdikten sonra yatırım harcamaları abonelere “dağıtım tarifesi” başlığı altında yeni bir kalemle fatura edilmeye başlayacak.

 Özetin özeti; Hangi siyasi parti rozeti taşırsa taşısın tüm cesur vekiller, tüketicinin yükünü daha da ağırlaştıran ve kaynakları daha fazla yağmaya açan 6719 sayılı yasanın iptali yönünde çaba göstermelidir.

*                                                                                                                                                                       Eğer adalet istiyorsanız zenginlerin sözlerine değil, fakirlerin gözlerine bakın...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.