Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

FINDIK 16 TL OLSUN

Fındık fiyat tahminleri, seçim anketlerini aratmıyor. Günlük hava durumu gibi her gün farklı rakamlar duyuyoruz. Çünkü, fındığın taban fiyatı yok. Ordu ve Giresunlu iki tane bölge bakanı olduğunda bile fındığın 'hamisi' yoktu. Ürettikleri ürünün fiyatı üretim maliyetlerinin altında kalan köylünün imdat çığlıklarını kimse duymuyor. Üreticinin yarasını kanatmaya devam eden fındığın bu şehir için ne anlam taşıdığını anlatmaya gerek yok. 10 Ekim 1952 senesinde dolaşıma çıkan, arka yüzünde fındık toplayan köylü kızların resmedildiği Beş Tl'lik banknot fındığın Türk ekonomisi için ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır.

Çocuklarının önlüklerinden, kızlarının gelinliklerine, evlerinin tuğlalarından, çorbaya bandığı ekmeğe kadar hepsinin kaynağı fındığın paraya dönüştüğü Ağustos ayı sadece mevsimin değil, şehir ekonomisinin de sıcak ayıdır. Fındığın rekoltesini yüksek göstererek fındığı itibarsızlaştıran, fiyatı 'alaboraya' bırakan ''fındık kurtlarının'' Türkiye'nin 'yeşil altını' fındık üzerindeki 'bul karayı al parayı cinsinden sömürü oyunu devam ediyor. Gözünü sadece izlediği dandik dizi ve yarışmalarda açan vatandaş, daha fazla geç olmadan, düştüğü kumpasın farkına varmalı!

          Dünyanın her yerinde ürünün fiyatını üretici belirlerken, fındık politikası tamamen kartellerin keyfiyetine terk edilen ülkemizde, devlet bu olumsuz gidişe ve halkın ''yolunmasına'' fırsat vermemelidir. Fındık borsasının Türkiye'de kurulmaması ürünün uluslararası piyasalarda ucuza satılmasına neden olabilmektedir. Dertli Türk çiftçisinin alın teri ve özveriyle ürettiği fındığın fiyatını belirleyen sömürgeci Hamburg borsasına karşı emekçinin hakları korumasızdır.  Devlet fındığı milli ürün ilan etmediği sürece çiftçiye ‘pazara fındığınızı indirmeyin’ masalının inandırıcılığı yoktur. Diğer tarımsal ürünler; pamuk, tütün, ayçiçeği, buğdayda olduğu gibi Türkiye'nin gıda lokomotifi fındıkta da taban fiyat açıklamalı ve alımlarla piyasayı kartellerin denetiminden kurtarmalıdır. 

 

Fındık simsarları piyasada panik havası estirmek suretiyle üreticiyi, ürününü ucuza pazara indirmeye zorlamak için fiyatları düşürüyor. Fındıkta, Ordu'yu ve ülkemizi kalkındıracak girişim becerisini ön plana  çıkaran bir model geliştirmek şart. Davul çiftçimizin boynuna asılı ama, tokmak yabancının elinde duruyor. Üreticinin emeğini hiçe sayanların bu alışkanlığını ters yüz etmenin, Türk fındığına kimlik kazandırmanın ve fiyat istikrarının tesisi için, fiyatların dolar kuruna sabitlenmesi gerekmektedir.

Milli ürünün kimsesizliği nedeniyle sadece bir avuç şahıs kazanıyor. Fındıkla nefes alan bölgemiz kaybediyor. Fındıktaki 16 TL altındaki rakamlar Karadeniz’de çiftçinin tasfiyesi ve yeni göç dalgasının hız kazanması anlamı taşır. Üreticiyi bankanın kucağına iten serbest piyasada acil eylem planı uygulanmazsa çiftçinin artan mağduriyeti toplumsal bunalıma dönüşebilir.                   İktidarda ki kuvvet, uygulanan hatalı tarım politikaları yüzünden fiyatı aşağı yönlü yol alan fındığın çöküşüne bir çare üretmesi, çözüm bulması şart!

          Fındığın kurtuluşu dışarıda değil içeridedir. Ayni gemide yol alıyoruz, gemi yolcuya göre değil yola göre sürülür! Gemi batarsa sadece alt kattakiler değil üsttekiler de boğulur. Fındık kurtulmazsa, yalçın tepeler ve hırçın bir denizin kolay geçit vermediği bu çetin topraklarda ekmek mücadelesindeki gençler şu maniyi söylemeye devam eder.                                                                                                                                           Fındık dalda tekleme                                                                                                                                           Kız saçların ekleme                                                                                                                       Gidiyorum Ordu'dan                                                                                                                             Gelir diye bekleme!                                                                                                                         

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.