Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

FINDIK ÇİFTÇİSİ ÜVEY EVLAT MI?

Bilhassa fındığın başkenti Ordu'da fiyat tahminleri, seçim anketlerini aratmıyor. Günlük hava durumu gibi her gün farklı rakamlar duyuyoruz. Manzaraya yakından bakınca, fiyatın daha aşağılara düşeceğini görmek için müneccim olmaya gerek yok. Çünkü, fındığın taban fiyatı yok. Çünkü Ordulu ve Giresunlu iki tane bölge bakanına rağmen fındığın 'hamisi' yok.                              Fındıkta yine fiyat krizi var. Fiyattan daha büyük tehlike, devletimizin ürettikleri ürünün fiyatı üretim maliyetlerinin altında kalan köylünün imdat çığlıklarını seyretmekle yetinmesi. Görünen köy; fındığını bekletebilenler kazanacak, mali gücü zayıflar kelepir bedele elden çıkaracak, yıl ortasında parasız kalacaktır.

Akrep ve yelkovan siyah beyaz bir kadranın ortasında "isyan" sertliğinde döndüğü Ordu'da, üreticinin yarasını kanatmaya devam eden fındığın bu şehir için ne anlam taşıdığını anlatmaya gerek yok. Çocuklarının önlüklerinden, kızlarının gelinliklerine, evlerinin tuğlalarından, çorbaya bandığı ekmeğe kadar hepsinin kaynağı fındığın paraya dönüştüğü Ağustos ayı sadece mevsimin değil, şehir ekonomisinin de sıcak ayıdır.  Fındığın rekoltesini yüksek göstererek fındığı itibarsızlaştıran, fiyatı düşürmeye çalışan 'fındık kurtlarının' Türkiye'nin 'yeşil altını' fındık üzerindeki 'bul karayı al parayı cinsinden sömürü oyunu devam ediyor.                          Gözünü sadece izlediği aptal dizi ve yarışmalarda açan vatandaş, daha fazla geç olmadan, düştüğün kumpasın farkına var!

Dünyanın her yerinde ürünün fiyatını üretici belirlerken, fındık politikası tamamen kartellerin keyfiyetine terk edilen ülkemizde, devlet bu olumsuz gidişe ve halkın 'yolunmasına' fırsat vermemelidir. Diğer tarımsal ürünler; pamuk, tütün, ayçiçeği, buğdayda olduğu gibi Türkiye'nin gıda lokomotifi fındıkta da taban fiyat açıklamalı ve alımlarla piyasayı kartellerin denetiminden kurtarmalıdır.  Fındık borsasının Türkiye'de kurulmaması ürünün uluslararası piyasalarda ucuza satılmasına neden olabilmektedir. Dertli Türk çiftçisinin alın teri ve özveriyle ürettiği fındığın fiyatını belirleyen sömürgeci Hamburg borsasına karşı emekçinin hakları korumasızdır.  Davul çiftçimizin boynuna asılı ama tokmak yabancının elinde duruyor. Üreticinin emeğini hiçe sayanların bu alışkanlığını ters yüz etmenin, Türk fındığına kimlik kazandırmanın ve fiyat istikrarının tesisi için, fiyatların dolar kuruna sabitlenmesi gerekmektedir.

Milli ürünün kimsesizliği nedeniyle sadece bir avuç şahıs kazanıyor. Fındıkla nefes alan Ordu ve Türkiye kaybediyor. Fındıktaki 14-15 TL altındaki rakamlar Karadeniz’de çiftçinin tasfiyesi ve yeni göç dalgasının hız kazanması anlamı taşır. Üreticiyi bankanın kucağına iten serbest piyasada acil eylem planı uygulanmazsa çiftçinin artan mağduriyeti toplumsal bunalıma dönüşebilir. Hükümet, uygulanan hatalı tarım politikaları yüzünden fiyatı aşağı yönlü yol alan fındığın çöküşüne bir çare üretmesi, müdahale ve çözüm bulması şart!

Kadirşinas politikacıları ve sanayicileri insafa davet ediyoruz. Elinizi vicdanınıza koyun. Koymakla kalmayın, biraz orada tutun...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.