Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

FINDIK UYKUSU

10 Ekim 1952 senesinde dolaşıma çıkan, arka yüzünde fındık toplayan köylü kızların resmedildiği Beş TL'lik banknot fındığın Türk ekonomisi için ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır. Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren Türk gıdasının ''Amiral Gemisi''  fındığın fiyatının 'alaboraya tutulduğu' Ordu'da üreticinin çilesi katlanarak artıyor.

Türkiye’nin dünya pazarında hâkimiyeti elinde bulundurduğu tek gıda ürünü,  meyvesi, yağı, yaprağı, kabuğu, odunu çok çeşitli alanlarda kullanılabilen çok önemli ekonomik değeri olan fındık piyasa düzenleyicisi resmi bir kurum olmadığından fiyatı ihracatçılar yönlendiriyor. İlke olarak bir ürünün fiyatının serbest piyasada oluşması normaldir, normal olmayan, alıcı sayısının az ve alıcının güçlü olmasıdır.  Bu durum kuvvetlini dilediği fiyatı dayatma, ''meydanda atını oynatma'' fırsatını  elinde tutmaktadır. 

Çocuklarının önlüklerinden, kızlarının gelinliklerine, evlerinin tuğlalarından, çorbaya bandığı ekmeğe hepsinin kaynağı fındık olan yerli üreticinin kartellerin kurduğu sömürgeci sistemin dişlileri arasında ezilirken bölge    vekilleri, Ordulu ve Giresunlu Başbakan yardımcıları, üreticinin endişe  ve korkusunu ortadan kaldıracak kamu girişimlerine gecikmeden başlamalılar.                 Uluslararası fiyatı belirleme ve piyasayı düzenleme gücünü büyük ölçüde yitiren Türkiye'nin fındıkta hâkim ülke konumundan hakir ülke durumuna düşmemesi  için cesur atılımların kaynağına inilmeli.

İç içe geçmiş çözümlenmesi zor düğümlere benziyor fındığın hikâyesi.  Fındıktaki 'kör dövüşünün' sorumlusu tektir: Sistemsizlik. Bu serbest pazarlama denilen işlemin üreticinin yararına olmadığını, bilakis tekelleşme hareketine dönüşeceğine şüphe yok. Birbirinin ''etini yemekten'' fırsat bulup da yola koyulmayı hesap edemeyenler! Fındık milli ürün olmaktan çıkmak üzeredir haberiniz ola! Birlikte başarmak için birlikte hareket edelim. Fındığın kurtuluşu dışarıda değil içeridedir. Ayni gemide yol alıyoruz, gemi yolcuya göre değil yola göre sürülür!  Gemi batarsa sadece alt kattakiler değil üsttekiler de boğulur. 

Fındık kurtulmazsa, yalçın tepeler ve hırçın bir denizin kolay geçit vermediği bu çetin topraklarda ekmek mücadelesindeki gençler şu maniyi söylemeye devam eder.                                           Fındık dalda tekleme    

Kız saçların ekleme

Gidiyorum Ordu'dan

Gelir diye bekleme!                                                                                                                         


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.