Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

FINDIKLAR SAVRULUR BOZTEPE'DEN KARADENİZ'E

Türkiye’nin en fazla döviz girişi sağladığı gıda ürünü fındık üreticisinin sorunları her sezon yapılan tartışmalara karşın sürekli büyüyor. Odaların, modaların, borsaların, bilumum derneklerin fındık gündemli tartışmalarında, hazırlanan raporlarda önerileri problemlerin yalnızca ‘tartışma’ boyutunda kalması çözümsüzlüğü derinleştiriyor. Yaptırım gücü zayıf üretici fındık üretim sürecinde harcama paralarını tüccardan karşılamak zorunda kalınca fındığı toplamadan tacire teslim etmiş oluyor. Yine üretici Eylül'de yapması gereken harcamalarla borç ödeme zorunluluğundan fındığı pazara erken indiriyor. Buna bir de Karadeniz dışında yaşayıp fındık toplama zamanı gelenler eklendiğinde piyasaya sürülen fındığın oranı otomatik yükseliyor.                                               

Devlet fındığı milli ürün ilan etmediği sürece çiftçiye ‘pazara fındığınızı indirmeyin’ masalının inandırıcılığı yoktur. Fındık simsarları piyasada panik havası estirmek suretiyle üreticiyi, ürününü ucuza pazara indirmeye zorlamak için fiyatları düşürüyor. Fındıkta, Ordu'yu ve ülkemizi kalkındıracak girişim becerisini ön plana çıkaran bir model geliştirmek şart. Devlet diğer tarımsal ürünler pamuk, tütün, ayçiçeği, buğdayda olduğu gibi Türkiye'nin gıda lokomotifi fındıkta da taban fiyat açıklamalı ve alımlarla piyasayı kartellerin denetiminden kurtarmalıdır.                        

Hükümet sektörün, yatırım ve istihdamını sürdürebilmesi için fındığın korunma tedbirlerini artırması gerekir. Fındıktaki fiyat hareketi belirsizlikleri üreticiyi derinden sarsmaktadır. Fındığa 'üvey evlat' muamelesi yapılamaz. Her seçim döneminin siyasi çerez malzemesi değildir. Karadeniz’de fındığın hayatına etki etmediği hemen hiç kimse yoktur. Karadenizliyi fındık üretiminden vazgeçirmeye ve fındık üretim alanlarının daraltılmasına yönelik sinsi politikalar sır değil. Gaye ne? Dünyada fındığın kakao ile birlikte şekerleme vs. ürünlerde Amerikan bademine rakip bir bitki olmasıdır. Devletin bayır aşağı sarkan ağaçlardan bin zahmetle fındık toplayan gariban çiftçinin elinde kalan ürünü alma politikasından vazgeçmesi, bu daraltmanın adımlarından biri mi? Hangi yönden bakarsanız bakın, fındık meselesi mide bozucu değil, düpedüz sinir bozucu hal almıştır. Avucundaki fındığı satışta zorlanan üretici kesinlikle sahipsizdir. Çilekeş üretici, 'boş laf üretme merkezlerinden' ümit olmadığının farkına varıp,                     tez vakitte birleşmeli. Nasıl ki; biri kabuk bağlamış yaramızı okşamaya başladığında,                  cırt diye açılıveriyor ve kanama başlıyor yeniden, işte fındık da öyle...

*

Fındığın matemine soyunmuş bir kalemin son nefesidir bu yazı...

  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.