Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

FUTBOLUN BİLİM ADAMLARI: ANTRENÖRLER

Türk antrenörlerine niye şans tanınmıyor? Yabancı teknik adamlarda boncuk mu var? Sadece ahbap çavuş çarkıyla dönen Futbol Federasyonu maalesef bu önemli konu yerine günlük yozlaşmış şeyleri tartışmayı yeğliyor. Güçlünün kuralları belirlediği mutsuz, biçare insanların ülkesi oldu güzel ülkemiz... Türk futbolunda yaşanan teknik direktör ve antrenör kıyımı, içinden sabun fışkıran yumuşak süngeri porselen tabağa bastırmaya benzer! Zor şartlarda mesleklerini icra etmeye çalışan yerli antrenörler futbol sevgisinin birinci sırada olduğu bir ülkede proje üretilmemesi neticesinde istihdam problemi yaşıyor. Ecnebi antrenörlere duyulan bu aşırı ilgi nereden geliyor? Bütçesi geniş takımlar yerli hocaya yönelme konusunda niçin örnek olmuyor? Dünyanın en müreffeh ülkelerinin hepsinde ortak bir özellikleri vardır; Kendi insanına önem ve değer vermek. Türkiye futbolunun istikrarı yakalayabilmesi için yerli antrenörlere fırsat sunmak şart!

Futbol takımlarının sportif başarılarında futbolcular kadar teknik kadronun da büyük etkisi tartışılmaz. 'Futbolun bilim adamları' antrenörlerin teknik-taktik bilgileri, iletişim ve idare becerileri takımların başarısını etkileyen temel faktörlerdir. Milyon dolarların döndüğü futbol piyasasında, futbolcunun çok ciddi paralar kazandığı bir dünyada "öğretmek" gibi ulvi ve kutsiyeti olan bir iş ve görev yapan saha dışındaki aktörler düşük ücretle yaşamlarını sürdürüyorsa Türk teknik adamlığı asla iyi yerlere gelemez. Bu çarpık yapı ne yazık ki, asaleti tescil edilmiş yerli teknik adamlarımızın sportif rekabet yeteneğini sınırlayabilmektedir.

Türkiye'de futbol, aslında kör olan birinin labirentte çıkışı araması gibidir. Kulüp ve federasyon yöneticilerinin yanlış icraatları yüzünden hem milli takım hem de kulüp düzeyinde amansız hüsranlar yaşanıyor. Yönetim vasfından uzak idarecilerin sporda        'kılıç salladığı' ülkemizde, kurumsallaşmasını tamamlayamamış kulüpler, yaşadığı ufak bir başarısızlık halinde ilk iş teknik direktörü 'postalıyor'. Bu değişikliğin neticesinde 'kötülüklerin' sona ereceği ve kısa sürede başarılı sonuçların geleceği düşünülmektedir. Aslında bu yaklaşım sonun başlangıcına giden 'hastalıklı' bir düşünce tarzıdır. 1959 yılında başlayan profesyonel lig tarihinde, sezon ortası 'hoca' değişikliği yapıp şampiyonluğu kazanan bir takım daha ortaya çıkmadı. Halbuki mesele çok basit. Türk futbolunda tek problem yönetici sorunudur. Kimse görmek istemese de 'Balık baştan kokar' sendromu var.  Yabancı 'hocaları' değil futbola yabancı başkanları ayıklamak lazım. Yöneticiler sil baştan değişirse Türk futbolu yeniden doğar!

Futbol endüstrisinin Türk aktörlerine uluslararası arenada antrenörlük yapabileceği ortamları yaratamayan sadece günü kurtarma çabasına düşen TFF, spora bakışını değiştirmeli ve antrenörlerin kıyısına deniz olmaya çalışmalı! Türk antrenörü uçacak hiçbir gökyüzü bulamayan martı gibidir! Kargaların endişe ve uğursuzluk çağrışımlı çığlıkları gibi, saha sonuçları üzerinden başarısız ilan edilmeleri teknik eğiticilerin kariyerlerini olumsuz etkilediği çok açık. Yerli çalıştırıcılara kıymet verilmelidir, onlara sırt çevirmek yalnızlığa terk etmektir. Ağaçtan meyve bekliyorsan dalını, insandan sevgi bekliyorsan güvenini kırma! Kulüp başkanları teknik adamlarımıza güvenmeli, taraftarlar da tribünlerde saygılarını hissettirmeli ve biraz da sabır göstermelidir.

*

Herkesin iğne ve çuvaldızı karşısındakine batırması sebebiyle futbolunun yerle bir olduğu ülkede, sadece çok parası olduğu için bir kişi futbol aleminin başına getiriliyorsa geriye zaten söyleyecek bir şey kalmıyor...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.