Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

GALLER

Ekim 1990, Cardiff... Rahvan atlar gibi ırgalanan kestane karası gökyüzünden boşalan yağmuru kebap evi camının gerisinden yaralı bir ceylan gözleriyle izlerdim. Sonbahar hüznün sarı şalını şehrin buğulu yüreğine takmıştı. Yüzüm yağmur çarpan bir camekan ve gözlerimden sızan ılık yaşlar, bir parçaydı manzaradan. Araçların farlarından yayılan sahte yakamozlar ıslak kaldırımlarda çıkış yolları arıyordu sanki. Birleşik Krallık'a bağlı dört ülkeden, alan ve nüfus bakımından en küçüğü Galler'in başkenti ve en büyük şehri Cardiff, Britanya'nın güney batısında, kumlu sahili yalayan heybetli suların kayalık kıyılarındaki sahil şeridinde denizyıldızı, salyangoz, kuş kolonileri ile çevrili bir bölgedir.

Şehrin merkezinde, yürüyerek ulaşabileceğiniz, 2000 yılı aşkın bir süreye yayılan masalsı tarihiyle, ülkenin önde gelen miras konumlarından biri olan kalenin civarındaki harabe binada kebapçı dükkanında ucuz işçiydik ve hepimiz zayıftık. Belki de en çok bu yüzden gözden ırak yerdeydik. Dışarıdan bakıldığında hiçbir iz olmamasına rağmen, gece olunca içine düşüp de çıkamadığım kocaman bir çukur ile yaşıyordum.                        Şirret işveren şehirdeki polislere sınırsız ikram ve zarf içinde yüklü miktarda rüşvet takdim ederdi. Bute park yürüyüş yapabileceğiniz, yıldızlarla dolu bir gecenin altında uzaklara dalacağınız, bakışların ardına gizlediğiniz hüznü göz bebeklerinde muhafaza etmeye zorlanırmış gibi kapanmaya çalışan göz kapaklarının en ideal mekanıdır. Başlangıçta hayvancılık ve tarım ürünleri için açılan çiftçi pazarı, yüzyıllar boyunca hem daha uzak tüccarların ve tüketicilerin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için gelişerek günümüze ulaşmış, artık hayvancılık bulunmamasına rağmen, eski bazı özelliklerini bugüne kadar muhafaza etmiştir. Kırmızı ejderha ile özdeşleşen Galler'in kültürel olarak kendilerine en çok benimsedikleri spor Rugby'dir. Şehrin gelişiminde önemli rol oynayan koy; gerek eğlence, gerek ise yelken ve su sporları için her yaştan insanların uğrak yeridir. Ülkenin gelenekleri korunan, kırsal ve dağlık kuzey ve orta bölgelerine göre nüfusun yoğunlaştığı Cardiff daha çok sanayileşmiş ve gelişmiştir.    646 üyeli Birleşik Krallık parlamentosunda, Galler 41 sandalye ile temsil edilmektedir. İngiltere ile Galler'in birbirine geçmiş pek çok konudan biri de ortak hukuk sistemidir. Yasal sistem dışında kalan diğer konular oldukça karışıktır. Keskin soğuğu meşhur Cardiff'in ayazı değil, hasret üşütür titretirdi içimi. Gökyüzüne bakmaya dahi vakit bulamadığımız yoğun ve uzun günün ardından yorgun başımı yastığa bıraktığımda zihnimde koyu sessizliği bölen rüzgarlar dans ederdi, bir de ateşin kızarttığı döner makinesinin çıkrık sesi. Gece biter, düşlerimi kaldırırdım kutusuna...

*

Yürürsen yakındır, bakarsan uzak. Hayatı cam kenarından seyrediyormuş hissinden arınmak isteyen kabuğundan çıkmalı. Haftaya; komşu ülkelerden satın aldığı toprak ile genişlemeye uğraşan pirinç tanesi iriliğinde, karınca yuvası misali cüce insanların yaşadığı suni bir ülke. Siz, ben ve yollar. Var mısınız?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.