Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

HANİ BİZE KENT MEYDANI?

Türkiye’nin tüm şehirlerinde var... Bölgedeki diğer birçok ilde de oluşturulmaya başlandı. Orta boy sıradan bir şehirde bile var. Fakat tabelasında 'Büyükşehir' yazan Ordu’da hala bir meydan yok. Kentlerin kültürünü, tarihini, mimarisini ve yaşam şeklini en iyi yansıtan yerler kent meydanlarıdır. Meydansız şehir salonsuz bir eve benzer. Meydanlar şehirlerin kalbidir, iletişim, etkileşim ve sosyalleşme mekanlarıdır. Dünya'nın önde gelen şehirlerine baktığımızda dikkatleri ilk olarak meydanları çeker. Bir şehri keşfetmeyle ilgili ilk heyecanı son tepeyi aşıp kenti yukarıdan gördüğümüz an hissederiz. Ama bu gördüğümüz kentin kendisi değil gölgesidir aslında. Kentin asıl kimliğini içlerine girdiğimizde keşfederiz. Binalar kent estetiğinin çok önemli unsurlarıdır fakat meydanlar kentin ete kemiğe büründüğü, kimlik ve kişilik kazandığı, yaşayan canlı bir organizmaya dönüştüğü organlardır. Yapıları yan yana dizerseniz ortaya bir kent çıkmaz. Kimlik bunalımına giren şehirlerin nefes alacak meydanlara ihtiyacı vardır. 

Ordu’nun şehircilik planında, gelişmiş ülkelerdeki meydan kültürü yok. Yani çevresinde turistik mekanların serpiştiği, sokak sanatçılarının çevre esnafını rahatsız etmeyeceği şekilde tasarlanmış ferah alanlardan yoksunuz. Hal böyle olunca, araç otoparklarını meydan diye mitinglerde kullanıyoruz. Bir meydanın başarılı olabilmesi için kolayca ulaşabilir, yaya geçitleri ve ışıklandırması iyi yerleştirilmiş olmalıdır. Şehir merkezinde bu standartlara en uygun yer Selimiye mahallesindeki stadyumdur. Durugöl sahil şeridinde inşa edilen yeni stadın bitiminde eski stat alanı geniş bir kent meydanı olabilir. Yerel yöneticiler, bu ihtiyacı karşılayacak ciddi adımlar atmalıdırlar. Acayip imar uygulamalarıyla mevcut yeşil alanlar gittikçe azalıyor. Böyle bir alana konut veya AVM yapılması asla kabul edilemez. Buranın hem altyapısı hem ulaşımı yetersiz. 

Şehrin meydanına inmeyen ulaşım aracı, meydanına çıkmayan yol, meydanında gerçekleşmeyen kutlamalar şehir kutlaması olmaz. Şimdi bir düşünün, bizim şehrimizin meydanı neresidir acaba? Cumhuriyet Meydanı mı? Yahut sahildeki Rüsumat heykeli civarı mı? Kesinlikle bu ikisi de değil. Özellikle siyasi mitingler esnasında normalde otopark olarak işletilen Cumhuriyet meydanında şehir içi trafiğinde ciddi düzeyde kargaşa yaşanıyor. Meydanlar, şehirlerin büyüklüğünü gösterir. Ordu’nun ne çapta büyükşehir olduğu ve ne kadar insanı alanlara sığdırabildiği meydanlarından anlaşılabilir. Son yıllarda insanlar şehre akın edince nüfus hızla arttı, fakat meydanlar aynı oranda büyümedi. Ev ve işyeri arasına sıkışmış göçebe hayatı süren Ordulu bayram ve kutlamalara ev sahipliği yapacak kentin güç simgesi olacak meydan istiyor. Ordu, tavanı gökyüzü olan Karadeniz'in 'en güzel salonu' kent meydanı özlemi ne zaman son bulacak? Bir şiir yahut enfes bir tablo gibi insanların gönlünde evlerine götürdükleri fotoğraflı meydana kavuşacak mı?

*

Susarak anlatıyoruz hasretimizi, ümidimizi, bekleyişimizi. Çünkü biliyoruz ki; dert varsa, susmak konuşmaktır!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.