Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

HAZİNE 'EMZİĞİ'

Demokratik siyasal sistemlerde siyaset-para ilişkisi hep vardı. Üye aidatları, bağışlar, kamusal mali destek, mevduat, kira gelirleri, yayınlar, rozet-flama satışı, konser gibi etkinlikler günümüzde partilerin başlıca gelir kaynaklarıdır. Seçimlere katılarak toplumsal iradenin ortaya çıkmasına ve devlet yönetimine aracılık etmesine yarayan partilerin seçim kampanyaları döneminde                     en büyük güvencesi hazine yardımları, küçük partilerin siyasi arenada ayakta durmalarını engelleyici bir nitelik taşımaktadır.

Partilerin politikalarını halka duyurabilmeleri, kampanyalarını yürütebilmeleri, halka külfet getirmemelidir. Dev holding bütçeleriyle yarışacak düzeye ulaşan  bazı partilere sunulan devlet destekleri dar gelirlilerin maaşlarına yansıtılsa, esnafın belini büken vergilerin indiriminde, kamusal yatırımlarda kullanılması daralan ülke ekonomisini canlandıracak, yeni istihdam sahalarına öncülük edecektir.   

Meclis'te kavgaya tutuşan iktidar ile muhalefet, mesele 'duygusal' olunca sessizliğe bürünüyor. İşsizlik yüzünden ekonomik, sosyal, güvenlik sorunlarıyla çözülmenin eşiğine gelen her şehre onlarca fabrika kurulabilir. Eğer mevzuatta 'demokrasi bahçesinin çiçekleri' olan siyasi partilere devlet yardımı yapılması öngörülmüşse, bu desteğin fırsat eşitliğine imkan tanıması gerekmez mi?

Ne iktidar ne muhalefetten biri çıkıp da ''Biraderler, vatandaşın durumu perişan, bu yardımı kaldıralım'' diye yürek ısıtıcı bir teklif sunan yok. Toplanan vergilerden partilere aktarılan dudak uçuklatan bu paralar adeta çılgın mirasyediler gibi bol keseden harcanıyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı karyola çarşafı ilanlar, açık hava toplantıları, konvoy gösterişlerine gitmektedir.               

Millet iradesini, devlet idaresine taşıyacağı iddiasındaki bu yarışın aktörleri vatandaşın rızasını gözetmek durumundadır. Meclis başkanlığına devletin siyasi partilere hazine yardımını sağlayan kanunun kaldırılması teklifini sunacak cesur yürek çıkar mı bilemeyiz. Ama, derin hayret ve merakla soruyoruz. Neden halkın fikri sorulmaz, akla referandum gelmez? Demokrasi bunun neresinde?

 

1965 yılında uygulanmaya başlanan, vergilerimizle beslenen hazineden yardımın eşitlik ve adalet prensiplerine tümüyle aykırı olduğu ve çoğunluk partilerinin keyfiyetle belirlediğini düşündüğümüz için kaldırılmasını istiyoruz.

*

Kalem vicdana değmeyecekse, niye yazılır bunca yazı?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.