Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

HAZİNE YARDIMI

Demokratik siyasal sistemlerde uzun bir geçmişe sahip olan siyaset para ilişkisi, çeşitlenen kampanya teknikleri, profesyonelleşen parti teşkilatlarının paraya olan gereksinimini artırmıştır. Üyelik aidatları; kişi ve kurum bağışları, kamusal mali destek, mevduat, kira gelirleri, parti yayınları, rozet-flama satışları ile konser, balo gibi etkinlikler günümüzde partilerin başlıca gelir kaynaklarıdır. Seçimlere katılarak toplumsal iradenin ortaya çıkmasına ve bu iradenin devlet yönetimine aracılık etmesine yarayan partilerin seçim kampanyaları döneminde en büyük güvencesi hazine yardımları, küçük partilerin siyasi arenada var olmalarını engelleyici bir nitelik taşımaktadır. Partilerin politikalarını halka duyurabilmeleri, kampanyalarını yürütebilmeleri, halka külfet getirmemelidir. Dev holding bütçeleriyle yarışacak düzeye ulaşan bazı partilere sunulan devlet destekleri emekli ve çalışanların maaşlarına yansıtılsa, esnafın belini büken vergilerin indiriminde, devam eden kamusal yatırımlarda kullanılması daralan ekonomiyi canlandıracak, yeni istihdam sahalarına öncülük edecektir. Meclis'te çoğu zaman kavgaya tutuşan iktidar ve muhalefet, mesele 'duygusal' olunca sessizliğe bürünüyor. İşsizlik yüzünden ekonomik, sosyal, ailevi, güvenlik sorunu ile çözülmenin eşiğine gelen her şehre onlarca fabrika kurulabilir.

Eğer mevzuatta demokrasi bahçesinin çiçekleri olan siyasi partilere devlet yardımı yapılması öngörülmüşse, bu desteğin adil olması ve fırsat eşitliği tanıması gerekmez mi? Ne iktidar ne muhalefetten biri çıkıp da ''Biraderler, ülkemiz vatandaşları sıkıntıda, esnafın durumu perişan, biz de hazineden partilere aktarılan bu yardımı kaldıralım'' diye yürek ısıtıcı bir teklif sunan yok. Halkın rızasına aykırı olarak, vatandaşın ödediği vergilerden partilere aktarılan dudak uçuklatan bu paralar partiler tarafından adeta çılgın mirasyediler gibi bol keseden harcanıyor. “Tüyü bitmemiş yetimin hakkından” çarşaf çarşaf ilanlar, yoğun masraf, fuzuli israf, bol açık hava toplantıları, konvoy şovlarına gitmektedir. Millet iradesini, devlet idaresine taşıyacağı iddiasındaki bu yarışın aktörleri vatandaşın rızasını gözetmek durumundadır. Derin hayret, merak ve üzüntüyle soruyoruz. Neden halka yardımlar hususunda fikri sorulmaz, neden akla referandum gelmez? Demokrasi bunun neresinde? Meclis başkanlığına devletin siyasi partilere hazine yardımını sağlayan kanunun kaldırılması için kanun teklifinde bulunacak cesur yürek çıkacak mı derin hayret, merak ve ibretle bekliyoruz. 1965 yılında uygulanmaya başlanan vergilerimizle beslenen hazineden yardımın eşitlik ve adalet prensiplerine tümüyle aykırı olduğu ve çoğunluk partilerinin keyfiyetle belirlediğini düşündüğümüz için kaldırılmasını istiyoruz.

*

Kalem vicdana değmeyecekse, niye yazılır bunca yazı?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.