Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

HERKES İHRACATÇI OLABİLİR

Dış ticareti cazip kılan pek çok neden vardır. Senelerce bize 'bacasız sanayi' diye yalnız turizm anlatıldığından, hiç bir zaman dış ticaretin önemini kavrayamadık.  Ürünümüz yabancı rekabet ejderhasına yenik düşer endişeyle sadece iç piyasaya yöneldik. Bu yüzden ekonomimiz istenilen seviyeye ulaşmadı. Yalnız dış ticaret kelimesinin tılsımını bilenler gelişti, büyüdü ve hudutların ötesine vardı.

Olan şu! Sınırları gittikçe şeffaflaşan dış pazarda yer almak isteyen, ürününün kalitesine güvenen, rekabet şartlarına uyum sağlayan firmalar pastadan pay aldılar. Durum bu yönde ilerleyince yeni pazarlama araçları, hizmet ve ürün çeşitleri ortaya çıktı. Artık modern ekonomilerde pazarlama öncelikli ticaret anlayışı gelişti. 

Kullandığınız arabanızın markası ne? Cep telefonunuz nerede üretilmiş?  Cinsinden sorularına yabancı bir ülke marka ismi söylüyorsanız, bu cismin size ulaşmasında bir dış ticaret uzmanının müthiş katkısı vardır. Günümüzde hayatın her alanına giren dış ticaret; gelir ve müşteri bakımından çeşitleme yaratır, firmanızı iç piyasaya bağımlı olmaktan kurtarır, tahsilât sıkıntısı çekmeden rakiplerinize üstünlük avantajı sunar, firmanızın imajını değiştirir,                         pazarlık gücünü arttırır, şirketinizi kurumsallaşmaya yöneltir. 

Emeğinizin başkalarınca hoyratça sömürülmesinin önüne geçmek için ürününüzü kendiniz satmayı deneyin. Dış ticaretin kıyısında, kumsalda 'elinde kürekle oynayan çocuk' olmaktan öteye gidememiş ürkek Ordu ekonomisi için çare ihracattır. Güvenli ticaret köprüleri kurarak yurtdışı ikili iş görüşmeleri imkanı sunan organizasyonlara katılınız.

Herkes ihracatçı olsun; aşılmadık sınır kalmasın. İhracatçılar birliğine üye olan her birey ve/veya firma yasal olarak ihracat yapabilir. Yurtdışıyla hiç iş yapmamışlar için bu süreç karmaşık ve ürkütücü görünebilir. Ancak yabancı ülkelerle sağlıklı bir iletişim sağlayabilmek için güvenilir, tecrübeli bir dış ticaret uzmanından profesyonel danışmanlık hizmeti alarak dünyanın dört bir köşesine ihracat gerçekleştirebilirsiniz.

Yerelden dünya çapında uluslararası bir firmaya dönüşmeye hazır mısınız?  Sabahları çalar saatle değil, içinizdeki çağrının sesiyle uyanacağınıza eminiz. Okyanusu suya bakarak aşamazsınız. Kaplumbağaya iyi bak! Ancak başını kabuğundan dışarı çıkarabildiğinde ilerleyebiliyor. Hedefinizi belirleyin, gözünüzü ufka dikin yeter.

*

Geride kalmayı kendine yediremeyenlere!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.