Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

İFLAS ETMENİN YOLU; UZUN TATİLLER

 Her bayramda aynı tartışma uzar gider. Tatil süresi uzayacak mı? Ben asla uzamasını istemiyorum. Bu ülkede sadece turizm sektörü yok. Sırf bir sektöre göre de hareket edilemez. Koca bir yıl 10 günü uzayan tatillere harcanamaz. Öyle ki, kıldan ince kılıçtan keskin günler geçiren Türkiye'nin faydasız uzun tatillere ihtiyacı yoktur. Sadece kamu kurumlarına yarayan bu uzun tatiller birçok iş kolunu sekteye uğratmaktadır. Nereye gitsen kapalı, ne yana baksan boş. Türkiye böyle mi büyüyecek?

Neymiş efendim! “Turizm sektörü zor günler geçiriyormuş, onlara ilaç olacak”. Ben de son yıllarda zor günler geçiriyorum, vatandaş olarak. Benim ilacım nerede? Tatile harcayacağım para nerede? Ey ahali! Zaten bu uzun tatiller sizler için değil, 'tuzu kuru' olanlar için. Döndük mü başa! Hadi senin imkanın var, gittin. Ya gidemeyenler! Eğitim/öğretim sezonu tüm hızıyla yaklaşırken çocuğunun üstüne başına okul kıyafeti almanın derdine düşen bir babanın tatil gelmiş neyine! O yüzden mesele sadece tatil değildir.

          Ülkelerin 'çimentosu' millettir. Eğer bir tatil herkesi içine almıyorsa ona tatil demek sadece Dede Korkut masalıdır. Mevcut durum ancak şöyle açıklanabilir, düşen bir şeyi tutmaya çalışırken daha çok zarar verdiğin o an gibi! Sanayisi, ticareti cılız Ordu gibi ufak şehirler uzun tatillerden ciddi bir biçimde etkileniyor. Gerçek işadamları bu tatillerden hiç memnun değil. Tatil dönüşü, tatilden önceki düzeni yakalamak imkansız. Uzun tatiller çalışanı rehavete sürüklüyor, 

işten ve dünyadan koparıyor, performansı etkiliyor ve piyasaların ahengini bozuyor. Bir tatil süresi kadar yarı tatil dönemi geçiyor. Verim düşüyor, kafadaki aletin biraz ısınması lazım. Türkiye zengin bir ülke mi ki, üretimi durdurup uzun tatillere gidiyor? Tatil turizm açısından hareketlenmelere sebep olsa da ekonominin tek girdisi turizm değil. İstihdam ve üretim en önemli ekonomik dinamikler olduğuna göre, devleti yönetenler bıçak sırtı bu kararı vermeden önce ekonominin geneline bakması gerekirdi. 'Kurdu kurtaran koyunları öldürür'. Bugün yaşadığımız durum aslında tam olarak budur. Herhalde anlaşıldı.                                                   

          Dert bir değil ki, bir tavus kuşunun yelpazelenen kuyruğu gibi elvan elvan... Büyük şehirlerin boşalmasına sebep olan uzun tatil süresi, terörden sonra ülkemizin başının belası olan trafik kazalarını beraberinde getiriyor. Geçelim hayatın öbür penceresine! Tatilin uzatılmasını asil kılan erdem nedir? Ekonomi mi? Bayram mı? Bayramların esas gayesinden saptığını düşünüyorum. Bayramları anlamsız tatillere endekslerseniz yazlıkçı gezintisine dönüşür. İnsanı sendeleten, düşüren küçük şeylerdir. Eskiden kesik kısık başlayan tatiller, şimdilerde alnımızda kaşıya kaşıya büyüttüğümüz yara izi gibi... Yazık!

*

Bir sonraki yazıda buluşuncaya kadar bulunduğunuz yerden bir adım öne çıkın. Sevgiyle... 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.