Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

İHRACATTA YAPILAN HATALAR

Bir ülkenin kasasına giren gerçek kazanç, turizm ve ihracat gelirleridir. Sadece tarım ve sanayi üretiminin gelişimi refah seviyesinin yükselebilmesi için yetmez. Üretilen ürünlerin yurtdışı pazarlarda satılması şarttır. Dış ticaret işlemlerinin daha güvenli ve başarılı sonuçlandırılması; ilk aşamadan son noktaya kadar ne tür uygulamalar yapıldığının bilinmesi ile mümkündür.

Bu yazı mevzuat karmaşasından uzak, yalın aktarımı ve örnekleriyle dış ticarette yol almayı hedefleyenler için yolculukları boyunca başucundan ayırmayacakları yardımcı bir yoldaştır. Dış ticaretin ihracat ayağında çıbanbaşı sorun müşteri bulamamaktır.

Pazar araştırması yapmadan ihracata girişilmesi bulanık suda oltayla kıyıdan balık avlamaktan farksızdır. Çoğunluğun dile getirdiği "yüzlerce teklif gönderiyorum niçin hiç cevap gelmiyor" sorusunun cevabı hedef pazar seçimindeki özenden geçiyor. Hedef pazar seçerken, yoğun bir rekabet ortamında olduğunuzu hesaba katmanız gerekir. ''Attığınız taşın ürküttüğünüz kurbağaya değmesini" istiyorsanız hedef pazarın büyüklüğü, potansiyel müşterilerinizin sayısı, kültürel, ekonomik farklılıkların bilinmesi ihracat sürecinin yönetilmesini kolaylaştıracaktır. İhracata yeni başlayacaklar yakın ülkeleri tercih etmelidir. Pazarlar uzaklaştıkça ürün-hizmet farklılıkları, müşteri talep ve ihtiyaçları, iletişim şekilleri değişebilir.

Şimdi de ihracatta yapılan umumi hataları sıralayalım.

- İhracatçı, yeterince tanımadığı firmaya mal mukabili eşya satışı düşünmemelidir. Özellikle iç piyasa daraldığı ve kriz dönemlerde bu tarz satışlardan kesinlikle uzak durmalıdır.

- Genelde yurtiçi pastası küçüldüğünde ihracatı pek önemsemeyenler yüz yüze kaldığı finansal sıkıntıları ihracata yönelip çözmeye çalışırlar. Halbuki uluslararası ticareti ön planda tutanlar ancak dış dünyada kendilerine yer bulabilir.

- İlk kez denenen ihracatlarda firmaların yüksek kazanç beklentisi olası ticareti olumsuz etkileyebilmektedir. Oysa fahiş kar payı beklentisi geri planda kalmalıdır.

- İhracattan sonraki 180 gün içinde dövizi yurtiçine çekme mecburiyetine dikkat edilmemesi sonucunda ihracat bedelinin yüzde beşi oranında para cezası kesilebilmektedir.

- Aynı sektördeki rakiplerine sözde üstünlük sağlamak adına haddinden fazla indirim uygulayan şirketlerin ekonomik uçurumun kenarına yaklaşmaları muhtemeldir.

- Gerekli donanım ve tecrübe birikiminden yoksun kulaktan dolma eksik bilgilerle dış ticarete girişenlerin derin hüsrana düşmeleri kaçınılmazdır. Danışmanlık hizmetlerinden destek alınması olası büyük zararların önüne geçecektir.

- Yazılı sözleşme yapılmadan kesinlikle mal sevk edilmemelidir. Ayrıca ikili ticari ilişkilerde uyuşmazlıkların çözüm yolu olarak tahkim yeri mutlaka belirtilmelidir.

- Sipariş esnasında proforma fatura üzerinde malların teslim süresi, ödeme türü, teslimat şekli kayıt altına alınmadığı takdirde maddi ve manevi kayıplar yaşanacağı akıldan çıkarmamalı.

- Firmalar en ufak görüşmelerin, yazışmaların hemen satışla sonuçlanmasını arzu etmemeleri gerektiğini, pazarlamanın sabırlı bir süreç olduğunu bilmelidir.

- Belirli coğrafi bölge üzerine odaklanmak yerine tüm dünyadan talepler aramak.

- Bir pazarlama tekniğinin tüm pazarlarda başarılı olacağını varsaymak.

- Satış sonrası servis hizmeti ve garanti dokümanlarının yabancı dillerde hazırlanmaması.

*

İyi işler inandığında, daha iyi işler sabrettiğinde ve en iyi işler vazgeçmediğinde gelir...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.