Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

İNSAN OLABİLMEK

Ana ve baba karınca, yavrularını çevrelerine toplamışlar, karıncalık dersi veriyorlardı. Baba, dersinin sonunu şöyle bitirdi:  — Yavrularım! Hayatta karınca olmaya çalışın! Asla karıncalıktan ayrılmayın.  Yavrular: — Nasıl karınca olalım, yolları nelerdir? Diye sordular. Baba:  — Bizi örnek alın, ne yapıyorsak, siz de onu yapın! Yavrular, ebeveynlerine baktılar. Yazdan topladıkları yiyeceklerini toprak altına yığdılar. Baba, çocuklarını yine topladı:  — Yavrularım, dedi. Hepinizden memnunuz, hepiniz karınca oldunuz. Baba ve ana ördek, yavrularını toplayıp, ördeklik dersi veriyorlardı. Baba: — Yavrularım! Hayatta ördek olmaya çalışın. Asla ördeklikten ayrılmayın. Yavrular:  — Ne yapalım da ördek olalım? Diye sordular. Baba: — Çok kolay, dedi. Biz ne yapıyorsak, siz de öyle yapın! Yavrular, büyüklerinin ayak izlerini takip ettiler. Suda yüzdüler, karada yürüdüler. Baba, yavrularını yine topladı: — Yavrularım! dedi. Hepiniz iyi birer ördek oldunuz. Emeklerimiz boşa gitmedi.  Yavrular:  — Biz bir şey yapmadık ki, dediler. Size baktık, sizi taklit ettik… Köpek, kedi, balık, deve, fil, kaplumbağa, koyun, yeryüzünde ne kadar hayvan varsa, yavrularına kendileri gibi yaşamalarını öğrettiler. Yavrular da büyüklerinin yolundan gittiler, sonunda iyi birer hayvan oldular.  Baba ve ana insan, çocuklarını toplamışlar, onlara insanlık dersi veriyorlardı.  Baba, şöyle hitap etti: — Yavrularım! Hayatta insan olmaya çalışın, hiçbir zaman insanlıktan ayrılmayın.  Çocuklar:  — Ne yapalım da insan olalım? Diye sordular.  Baba: — Çok kolay, dedi. Kendinize bizi örnek alın. Çocuklar, büyüklerine baktılar, hepsi de tıpatıp ana babalarına benzediler.  Baba, çocuklarını yine topladı: — Yazıklar olsun! diye bağırdı. Hiçbiriniz insan olmadınız. Hepiniz de insanlıktan ayrıldınız. Emeklerimiz heba oldu. Çocuklar şaşırdılar: — Peki, ama bize neden beddua ediyorsunuz? Yanlış bir şey mi yaptık yoksa sizi örnek aldık...

                                             *                                                                                             

Ağaca tırmanan keçinin dala bakan oğlağı olur. Yani, çocuklar büyüklerini örnek alır. Vahşet kelimesine dahi sığmayan hunharca cinayetler, tüyler ürperten ırza tecavüzler, vatana ihanetler, güpegündüz hırsızlıklar, dolandırıcılık, bilumum suçlar tutması imkânsız bir kartopu haline geldi. İstatistikler çaresiz! 

İlk çağlarda insanlar vahşi hayvanlar peşinde koşar, avlanırdı. Şimdi insan,   insanı avlıyor! Artık iyi olanların değil, iyi oynayanların dünyası burası. Güçlü olmanın türlü yolları vardır ama insan olmanın yolu tektir. Kuru yapraklar gibi savruk insanların paslı yüreklerini açan anahtarın adıdır sevgi.  Değersiz insan yoktur, değerini düşüren insan vardır. İnsan güzel olmasa da olur ama iyi olması şart. Denize veya okyanusa değil, insanlara kıyınız olsun. Yanında oturup dinleyin, dinlenin.                                                                                      

*

Gökkuşağı renginde dünyalarda buluşmak üzere...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.