Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

İŞPORTACILAR ŞEHRİ

          Artık şunu bilelim. Burası tam bir işportacılar şehri. Ordu'da, deve kamburu caddeler ve yılankavi sokak aralarında gördüğümüz, yaşadığımız 'seyyar ekonomi' çarpık kentleşme sürecinde hiçbir mali ve sosyal güvenlik yasalarına tabi olmayan bir geçinme aracıdır.

          Kullanım hakkı tamamen yayalara ait olan kaldırımların duyarsız şahıslar tarafından işgal edilmesine kimse dur demiyor! Elbette kimsenin 'ekmek kavgasına' saygısızlık yapacak değiliz. Gayemiz bu değil. Fakat şehir, estetik açıdan çirkin bir görüntüyle kucaklaşıyor. Ayrıca ekonomik zorluklara rağmen ticari hayatlarını sürdüren esnafın da büyük tepkisini çekiyor.                      Haksız rekabetten kaynaklanan alışverişlerin azlığından dolayı ödemelerini geciktiren esnafın elini kolu bağlı. Esnafa ceza, işportacıya mükafat mı? Sadece engelli kardeşlerimizin hayatlarını ve geçimlerini kolaylaştırmak için belirli yerlerde tezgah açmalarına müsaade edilebilir.

          Ticaretin 'can damarı' konumundaki Tahıl Pazarı, Otogar gibi yürüme alanının dar olduğu yerlerden aşina olduğumuz işporta tezgahları, şimdi Köprübaşı'na uzandı. Genişletilen alanda yaklaşan yerel seçim takvimi nedeniyle 'serbestlik' had safhaya ulaştı. Burası neyin nereye konulduğu belirsiz bir tavan arası gibi karmaşık ve dağınık... İnsan Afrika kasabasında yürüyor hissine kapılıyor burada. Yere dökülmüş kahve birikintisine düşüp boğulmak gibi orası...                                                                                                                                                                   

          Bazı kaldırımlar yayalar hariç herkesin! İzinsiz ve usulsüz, neredeyse yayaların geçemeyeceği şekilde işgal edilmesi vatandaşları canından bezdiriyor. Bir kişi çıkıp da; Ordu caddeleri modern ve standartlara uygundur, en ufak bir engel yoktur diyebilir mi?

          Düzgün, temiz bir şehir hayatı başıboşluğu affetmez. Yaya haklarını ihlal eden, geçişi zorlaştıran işportacı istilasına son vermek amacıyla ilgili resmi kurumlar bir dizi köklü karar almalıdır. Aksi halde kaldırımları 'incelten' işportacılar ile zabıta ekipleri arasında arbedeler sıradanlaşabilir.

          'Yeni sezonda' işbaşı yapacak Belediye Başkanı bu soruna 'sulh' yoluyla formül bulmalıdır. Bu sektörü ortadan kaldırmak, cebri uygulamalarla mümkün görülmemektedir.

İşporta varsa, turizm yoktur. Turizm varsa işporta yoktur. Turizm hakkında ilk sinyali veren Altınordu'da vaziyet felç! Lokanta masa ve sandalyelerinin sokaklara taştığı yerde 'büyük' şehir Dede Korkut masalıdır. O yerin hayali Paris, hayatı Bangladeş'tir!                        

*

Uzun sözü, meramını anlatamayan söyler, kısa olsun meramımız anlaşılsın. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.