Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KAÇ PARAYA KOBAY OLURSUNUZ?

İlaç prospektüslerinde şöyle bir cümle geçer: “Gönüllü denekler üzerinde yapılan testlerde...” Peki aklı başında kim bedeni üzerinde ilaç deneyi yapılmasına izin verir? Para verirsen işler değişiyor! Peki bu denekler kimlerdir? Bu kişilerin çoğu işsiz, yoksul veya kaçak göçmenler. Bir kere alışan, yan etkilerine aldırış etmeden vücudunu bilinmeyen kimyasallarla dolduruyor. Yılda on deneye katılanlara bile rastlamak mümkün. İlaç şirketleri deneklere ilaçların risk oranı ve deney süresinin uzunluğuna göre çok cazip ücretler ödüyor.
Amerika'da, eskiden tıp fakültelerinde uygulanan ilaç deneyleri şimdi hangi şartlarda ve sağlık kurallarına uygunluğu belli olmayan özel sektör tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra denek olduğunu bilmeyen azgelişmiş ülke hastaları ve Afrika'da iyileşmek için denek olmaya razı hastalar var. Yine Amerika'da, saygın tıp dergilerinde makalesi yayımlanmayanı adamdan saymazlar. Bunu bilen ilaç firmaları elemanlarına hayalet makaleler yazdırıp, sonra bir profesöre para teklif ediyorlar, kabul ederse makale onun ismiyle yayımlanıyor. Başka doktorlar da oyunun farkına varmadan bunu ciddiye alıyor. Makalelerde bazen ilaçların yan etkileri ustaca saklanabiliyor. Veya aslında faydasız bir antibiyotik, çok basit bir bakteriyi yok ettiğinden göklere çıkartılabiliyor. 

Aşı kampanyaları, reklam düzenlemeleri, kobay yasaları, tedavi hizmetleri esasları hepsi ilaç sektörünün talepleri doğrultusunda gelişiyor. Vanity Fair dergisi, ABD’deki birçok ilaç üreticisinin, yasal düzenlemelerden kaçınmak ve ilaçları daha ucuza mal etmek için klinik deneylerini artık fakir ülkelerde gerçekleştirdiğini iddia etti. Derginin 2010 Ocak sayısında yer alan habere göre Türkiye klinik deneylerin en fazla yapıldığı ülkelerden biri. Dergiye göre ilaç devleri, ürettikleri ilacın faydalı olduğuna dair herhangi bir onay alamazlarsa, bunların yerine Türkiye, Hindistan, Fas, Romanya, Çin ve Nijerya gibi ülkelerde deneyler yürütüyor. Açıklamada burada deneklerin daha ucuz ve bilinçsiz olduğu, tehlike olasılığı yüksek ilaçların bile rahatlıkla test edildiği, olumsuz sonuçlar halinde daha az sorun yaşandığı belirtiliyor.

Türkiye'de, para için ilaç kobaylığı yapan öğrenciler olduğu yönünde ulusal gazetede okuduğum habere göre daha çok erkek denekler üzerinde hormon ve kanser ilaçları dışındaki her türlü ilaç deneniyormuş. Aynı şey için tekrar talip olan deneklerin yüzdesinin % 85 olduğu bildiriliyor.

Sinsi lobi faaliyetleri yürüten yabancı ilaç kartelleri Türk halkını kobay yapmak istiyor! Denekliği kurumsallaştıran, ‘insanların kobaylığına izin veren’ 6212 sayılı Biyotıp Araştırmalarına İlişkin İnsan Hakları Kanunun iptali için Sağlık Bakanlığı ve Millet Meclisi’ni merhamete ve göreve davet ediyoruz. Bu ülke insanının ‘gönüllü şartıyla bile olsa’ laboratuar faresi muamelesi görmesine izin vermemelidir. Tıbbi araştırmalardan beklenen menfaat, üzerinde araştırma yapılmasına rıza gösteren gönüllünün hayatından ve vücut bütünlüğünün korunmasından üstün tutulamaz.

 *

İnsan, insanın ya ilacıdır ya da zehri... 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.