Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KALECİLER

Kısaca 'top' dediğimiz yuvarlak cisimlerle oynamaya meyilli insanoğlunun mavi gezegende tercih edilen spor dalları arasında ilk sırada yer alan futbolda takım savunmasının en arkasında duran ve birincil görevi topun kaleye girmesini önlemek olan 'ağır işçidir', kaleci. Futbolda en zor mevkii her zaman için kaledir. Golün önündeki son engel kaleci, üç direğin arasında en 'ağır' formayı taşıyan 'idam mahkumu' gibi bekler. Savunma tepkisi, beceri ve yeteneği ile maç boyunca dünyaları kurtarmış olsa da, yapacağı tek bir hatanın maçın gidişatını silip süpüreceği için yalnızdır. Çünkü top hiçbir vakit beklediği köşeden gelmez. Top girmemesi için, kale önünde durup, oyunun en kısıtlı anında bile süratli karar vermek, doğru köşeyi seçmek zorundaki kaleciler için futbol tam bir yasaklar oyunudur aslında. Topu elle tutmalarına izin verilen yegane oyuncular onlar ama bu ayrıcalıklarına karşılık, topa ceza sahası dışında dokunmaları, topla dört adımdan fazla hamle yapması, takım arkadaşından gelen pası elle almaları, degaj esnasında altı saniyeden fazla top tutmaları yasak. En önemlisi hata yapmaları yasak! Golcü beş şutun dördünü Ay'a yollayabilir, beşinci de kaleyi tutturması kahraman olmasına yeter de artar. Ya kaleci? Beş şutun dördünü kurtarsa, biri parmaklarının ucundan teğet geçip kaleye yuvarlansa, hemen hedef tahtasına oturtulur. Kalenin koruyucusu olmaktan öte, bir rüyanın koruyucusudur onlar. Sadece elleri vardır yalnızlıkla kale arasında. İyi kaleci aynı zamanda iyi bir 'yönetmendir'. "Geldi", "gitti", "arkanda" "önünde", gibi kısa ve net kelimelerle saha içi iletişimi kurar. İyi kaleci hatasını çabuk unutmalı. Maçta muhasebe olmaz.Ülkelere göre kalecide aranan özelliklerin çeşitlilik gösterdiği oyun yapısına göre; İngiltere'de hava toplarını kapması yeterliyken, İtalya'da çizgi üzerindeki diriliği, İspanya'da çabukluğu önemlidir. Demir perde ülkelerinde ise hantal, uzun kaleciler daha makbuldür. Türkiye'de ise bir kaleci ekolü yoktur. Özetlersek; Futbol, topu kaleye sokamayan takımın hiçbir şekilde kazanamadığı bir oyundur. İşte bu yüzden kaleciye büyük görev düşer. Mevcut sonuçların ortaya koyduğu tartışmasız gerçek ancak şöyle izah edilebilir; iyi bir kalecisi olan takım maça önde başlar. İşçi sınıfının 'balesi', sadakatin açık havadaki 'krallığı', birçoklarına yirmi iki adamın bir topu kovalaması şeklinde görünen oyun aslında bir büyülenme halidir. Bugün, önü alınamaz ve devasa bir endüstri olan futbolun kale çizgisinin ötesinde hep ayrı bir şey vardır...                                                                                                    

*

Yenilen her golde suya düşen söğüt dalı gibi hüzünlenen, futbolun bir tür var olma nedeni yeryüzündeki tüm kalecilere selam olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.