Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KALKINMADA KADININ ROLÜ

Kalkınma; geri kalmış ülkelerin sosyo-kültürel ve ekonomik bakımdan düzenlemeler yaparak gelişmiş ülkeler standardını yakalama çabasıdır. Bu çabalara; milli gelirin ve üretimin arttırılması, sosyal ve ekonomik yapının dünya standartlarında geliştirilmesi gibi değişmeler dahil edilir. Kalkınma sadece ekonomik değil, sosyal eşitsizliğin giderildiği toplumsal değişim sürecidir. Gelişmiş ülkelerde kadının hayata katkıları ve dönüşümleri tartışılmaz. Güçlü bir rekabetin yaşandığı dünyada kadınların duygusal zekâsını, disiplinini, işbirliği becerisini hesaba katmazsanız hiçbir hedefe ulaşamazsınız.

Erkeklere oranla birçok kaynağa erişim konusunda dezavantajlı durumdaki Türk kadınının girişimciliğinin teşvik edilmesi gelişen Türkiye ekonomisi için ‘stratejik’ bir öneme sahiptir. Asırlar boyu Anadolu toprağını 'zambak' elleriyle bir hamur kıvamında şekillendiren namus ve şeref abidesi Türk kadını olmadan Türkiye'nin, Dünyanın ilk on ekonomisi arasına girme hayalini yakalaması zor. Bunun için çalışan kadının hayatının kolaylaştırılması yönünde güven artırıcı adımlar atılmalıdır. Özellikle kırsalda yaşayan kadını güçlendirmeye yönelik ciddi çalışma ve projeler geliştirilmeli.

Kadının statüsü yükselmeden bir toplumun tam manasıyla gelişmesinin mümkün olmadığının farkına varılmalı ve kadın girişimci sayısı daha etkin biçimde desteklenmeli. Seksen milyon nüfuslu ülkenin sadece erkeklerin oluşturduğu yarısının üretiminin yeterli olmayacağı ortada. İnsan kaynağı açısından potansiyel iş gücünü oluşturan kadın nüfusunun, bilgi, yetenek ve tecrübelerinden yeteri kadar yararlanmamak, Türkiye için ciddi bir kayıptır. Kadınların ekonomik hayatta, yalnız çalışan değil, işveren girişimci statüsünde de yer almaları, ülkemizin ekonomik refahına sunacağı katkılar noktasında son derece değerlidir.

Son yıllarda karşılaştıkları pek çok soruna rağmen, başarılarıyla iş dünyasında zirveye tırmanan kadınları sevinçle görmekteyiz. Kadınlarımız iş hayatında çoğaldıkça ülke olarak daha ileriye doğru yöneliyoruz. Onlar iş, aş ve istihdam üretmeye devam ettiği sürece memleketimizin yarınlara umutlu bakma şansı daha artacaktır. Fikri olup cesareti olmayana cesaret, cesareti olup yol bilmeyene yöntem, bu ikisine sahip olup da mali gücü eksik girişimci kadınlara finans noktasında destek sağlanmalı. Türkiye'yi kadınlar büyütebilir mi? Kesinlikle, evet. Ekonomiye kadın gücü projesiyle kadınlarımız daha çok üreterek ekonomiye katılacak, hayallerini büyütecek, geleceği inşa edecek, Türkiye kazanacak.

*

Hayattan kaçmak için değil, kaçırmamak için yola çıkın!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.