Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KALKINMANIN YOLU ARAPLAR MI?

Ülkelerin değil şehirlerin, markaların yarıştığı, değer oluşturduğu, rekabetin yüksek, yatırımcının hassas olduğu bu süreçte yatırımcıyı şehre çekme yönünde güçlü belediyelere çok iş düşüyor. Son yıllarda üzerinde önemle durulan konulardan biri de kent ekonomilerinin iktisadi ve sosyal gelişimi açısından katkılar sağlayan yatırımcı çekme faaliyetleridir. Cesur girişimcilerin her geçen yıl karlarını yukarı çekmeleri, Türkiye'yi yabancı yatırımcıların en gözde pazarların başına getirdi. Uluslararası yatırımcıların dikkatini çekmeye yönelik hazırlanacak bir strateji çalışması çerçevesinde sektör seçimi beceri düzeyini yükseltmesi açısından önemli bir adımdır.

Ordu'nun yatırım sürecini kolaylaştırıcı hizmetleri, terör kıskacı ve ekonomik darboğazdaki Avrupa'daki ürkek şirketlerin ve petrol zengini Arap ülkelerinin sermayesini şehrimize çekebilir. Özellikle birkaç yıldan beri sürekli yükselen bir gayrimenkul piyasasına sahip Ordu'ya yönelik son dönemde gerçekleşen ulaşım projeleri şehri farklı bir lige hazırlayabilir. İçine kapanık Ordu'nun, yabancı müteşebbisler için yatırım seçeneği kentler arasına girmesi istihdam kapasitesini artırmanın yanı sıra, tersine göçü başlatacaktır. Kenti merak uyandıran bir yer haline getirmek için ileri görüşlü yerel yönetimlerin izleyeceği doğru politikalar, Türkiye'de bugüne kadar yeterli teşvik bulamayan ilimizi benzerlerinden ayıracağına şüphe yoktur.                

''Çorbada bizim de tuzumuz olsun'' mukabilinden fikirlerimizi sıralayalım. Arama motoruna “Ordu” yazıldığında şehir hakkındaki tüm siteleri tanıtan ve kullanışlı linkler veren Arapça ve İngilizce dillerinde bir web sitesi hazırlanmalıdır. Yatırım ve ticari bürokrasiyi azaltmak, fuar ve kongrelere önem vermek, danışman ajanslar kurmak da bu başlık altında uygulamaya geçirilmelidir. Körfez ülkelerinde yerleşik ticaret ve sanayi odalarıyla irtibata geçilip, sunumlarda her zaman etkili bir yöntem olarak öne çıkan görsellik eşliğinde konferanslar düzenlenmesi yeni ortaklıkların kapısını aralayacaktır. Kentin gelişimini, cazibesini ve avantajlarını öne çıkaran iyi bir tanıtım projesi farklı bir heyecan ve güven sağlayacaktır. 

           Şehir kültürünü, ürünlerini etkili bir şekilde anlatan tanıtım araçlarında pazarın büyüklüğünden çok, iş modellerinin anlatılmasının yatırımcıların daha fazla ilgisini çekeceği unutulmamalı. Ordu Valiliği ve Büyükşehir Belediye bünyesinde oluşturulacak yabancı yatırım masası, Ordu'yu iş ve turizm cazibe merkezi haline getirmek amacı taşımalıdır. Herhangi bir siyasi kaygı gütmeden, kamu kuruluşları, meslek teşkilatları ve medya temsilcileriyle yapılacak istişare toplantıları çözüme yardımcı olacaktır. 

*

Yatırımların güçlendirmediği Ordu, kendine tek ayaküstünde durma cezası vermiş bir şehir kalır. 

Daima... 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.