Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KAMBUR NESİL YETİŞİYOR

Kuşkanadı kalem olsa, yazılmaz öğrencinin derdi. Her eğitim öğretim döneminde öğrenci ve velilerin şikayet ettiği konuların başında yerinden kımıldamayan gülleden farksız okul çantaları gelir. Yüzlerce sayfalık ders kitapları, aynı çoklukta defterler, beslenme çantası, suluk, resim dosyası, çeşitli el işi malzemeleri derken çanta 'halter diskine' dönüyor. Neredeyse kendi ağırlıkları kadar eşya taşımak zorunda bırakılan minik bedenlerin, genç yaşta ağrılarla tanışan                sırtlarına binen aşırı yük kamburlarını artırmaktadır. 

İsmi lazım değil geçen bir okulun civarından geçerken 7 yaşındaki çocukların bile kamburlaştığı, bel, boyun ve sırt ağrıları çektiğini gözlemledim. Ağır çantayı arkaya doğru çektiğinde bunu dengelemek için kalçalarından öne doğru eğilirken oluşan dengesizlik beli deveboynu gibi kıvırmıştı. Öne eğilme esnasında göğüs kafesindeki ve sırttaki simetri bozuklukları daha iyi fark edilebiliyordu.

Her geçen yıl omurilik ağrısı şikâyetiyle hastanelere akın eden çocuk sayısı hiç de az değil. Gelişme çağındaki çocuklarımızın omurga ve eklemlerinde duruş bozukluğu ve eğilmeler başlamaması, ileriki yaşlarda tedavisi mümkün olamayacak kamburluk yaşamaması için Milli Eğitimin ciddi tedbirler aldığını şu ana kadar hiç duymadım. Varsa bir örneği çıksın ortaya! Yoksa bu gidişle; öğrenci sınıfta duvara yastık resmi çizer uyursa, şaşırmayın... 

Önemli olan öğrencinin hafızasındaki ham bilgilerin çokluğu veya depolanması değil, kullanabilmesidir. Bu nedenle, artık 'Cennet bahçesi' okullarımızda öğrenciye ders kitaplarına dayalı bilgi yükleme anlayışı terk edilip yerine, bilgiyi işleme kapasitesi geliştirilmelidir. Faydasız bilgileri kitaplara, kitapları da öğrencilerin sırtına yüklemenin zamanı ne zaman bitecek? Özellikle, ilköğretim çağındaki bir yavrunun taşıdığı yükün, kitaplara olan sevgisini olumsuz etkileyeceğini görecek bir çift göze ihtiyaç vardır.                 

Devlet okullarında özel öğrenci dolapları olmaması nedeniyle yardımcı kitapların ünitelere göre bir formalık dergi gibi basılmaması, göz ardı edilmiş, iyi hesaplanmamış gibi gözüküyor. Örnek; Yedi kitap taşıyan öğrenci baz alındığında; formalık dergiler birleştiğinde ancak yarım kitap oluşacağından fazladan üç kitap taşımaktan tasarruf sağlanabilirdi? Sene başında öğretmenlere teslim edilen kitaplar, okulda depolanıp ünite başlarında dağıtılabilir. Bilgi beş harflidir, beşte dördü ilgidir. Çocukların beyinleri bilgi mahzeni, bedenleri postacı çantası yükünden kurtarılsın. 

*

Değişim şart! Eğitim sistemindeki değişimi birlikte yaşayalım, her ne kadar dikenli yolları olsa, o dikenler yer yer ayağımıza batacak olsa da... 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.