Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KARADENİZ TIBBİ BİTKİ CENNETİDİR

Defne, kekik, adaçayı, ıhlamur, melisa, rezene, biberiye...

Bunlar ilk akla gelen bazı şifalı bitkiler. Muhtemelen bu bitkilerin çoğunu biliyorsunuz. Ancak adını ilk defa duyduğumuz, ne işe yaradığını bilmediğimiz binlerce bitki var. Aromatik, tıbbi ve endemik bitkiler açısından dünyanın en zengin ülkelerinden Türkiye'de 12.000 bitki türünden yaklaşık 4.000 civarı yalnızca belirli bölgede yetişebilen yöresel bitkilerdir. Dağlarda, kırlarda geleneksel yöntemle toplanan şifalı bitkilerin, son yıllarda belli bölgelerde özel yetiştirilmesiyle, baharattan çaya, ilaçtan kozmetiğe çok geniş bir yelpazede kullanılmaya başlandı.

          Aynı anda 4 mevsimin yaşandığı, tarımın her türünün uygulandığı, verimli topraklara sahip Anadolu'nun zengin potansiyelini gören birçok uluslararası firma bu sahada yatırıma yöneliyor. Halen dünya çapında yüz milyarlarca dolarlık bir pazardan bahsediliyor. Türkiye'de ise bitkilerin toplanması, işlenmesi, ihracatı sadece birkaç milyon dolarlık küçük bir hacim olduğu tahmin ediliyor. Defneyi yaprak, kekiği ham olarak satıyoruz. Hâlbuki işlenip nitelikli ürün şekline bürünseler, gelir açısından daha ileri artışlar sağlanacaktır. Metabolizmayı destekleyici bitkisel ürünlere daha fazla yönelme nedeniyle tıbbi ve hoş kokulu bitki pazarı hızla büyürken maalesef yeterince faydalanılmıyor. Mesela şu anda Avrupa'da kanser ilaçlarının üretiminde önemli güce sahip kekik otu şifa deposu Doğu Karadeniz bölgesinde oldukça yüksek potansiyel kaynağıdır.

          Dünyayı yöneten çok uluslu ilaç firmalarından birinin fındık yaprağından mide kanseri ilacı yaptığını bilen kaç kişi var acaba? Türkiye gibi gelişimini tamamlayamamış ülkelerden topladığı bitkileri tablet, aşı ve merhem biçimine sokup fahiş fiyatla bize geri satıyorlar. Kanser ilacı kemoterapinin hammaddesi Türkiye'dedir. Oldukça ümit verici ürünlerimizi değerlendirecek sanayinin kurulup gelişmemesinden bitki ihracat kalemi çok düşük seviyede kalmıştır. Yüzölçümü Türkiye'deki sıradan bir il boyutundaki Hollanda’nın yıllık tarımsal ihracatı doksan milyar dolar. Tarımdaki başarısının ardında verimli üretim modeli, Ar-Ge, kooperatifleşme, pazarlama, piyasa denetimi gibi çeşitli etken faktörler yatıyor. 

        Görüldüğü üzere diğer ülkelerle kıyaslandığında bitkiden ekonomik anlamda yeterince faydalanamadığımız açıkça gözükmektedir. Şikâyet ve sızlanmalar bir kenara itilip ne yapılması konusunda girişimler hızlandırılmalıdır. Evvela hammadde saha ve potansiyeli açısından döküm çıkartılıp, toplanmasında, işlenmesinde karşılaşılan sorunlar için acil tedbirler sıralanmalı, kalifiye eleman sayısı artırılmalı, iç ve dış piyasa şartlarına göre senelik üretim planları oluşturulmalı, sayıları az türler için kültüre alınmaları yönünde çalışmalara odaklanmalıdır. Üreticinin teşvik edilmesi, ürün bazlı desteğin verilmesi, hasat sonrası ambalajlama, paketleme ve depolamayı sağlayacak tesislerin kurulması, üretimi ve ihracatı yükselteceğine şüphe yoktur.

Girişimciliğe dair düşünmeye ufak ufak cesaret edenlere!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.