Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KARADENİZDE EKOLOJİK KIYAMET 

Yeryüzünde 'canlı' ve 'cansız' dediğimiz biyolojik sistemin her gün bıraktığı atıklar yüzünden ozon tabakası deliniyor, buzullar eriyor, yeni virüsler, bakteriler ortaya çıkıyor. Artık dayanma gücü kalmayan 'Yaşlı Gezegen' ekolojik felakete sürükleniyor. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Karadeniz'de 160'ın üzerinde balık türünden 59'unun yok olduğunu biliyor musunuz? Kısa bir süreliğine de olsa siyaseti bir kenara itip, Karadeniz'de nesli tükenmek üzere olan canlı türleri, sebepleri ve alınacak önlemler hakkında çaba sarf edeni bilen duyan var mı?

Polietilen denilen petrol türevinden ve atık plastik malzemelerin ikincil kullanımından                  elde edilen, doğaya atılan naylon poşetlerin yok olma süresi yüzyıllar gerekmektedir. İnsanlığı tehdit eden boyuta ulaşan poşet kullanımı, doğal kaynaklarımızı bozmakta,   canlıların soyunu tüketmekte ve besin zincirinin kirlenmesine neden olmaktadır.                          Çevre bilincinin yerleşmediği toplumlarda aklınıza gelebilecek her yerde çoğunlukla plastik poşetler kullanılmaktadır. Çöp adı altında toprağa, suya atılan bu naylon atıklar,  çeşitli hastalıklar olarak geri dönmekte, canlı türlerinin yaşam hakkını elinden almaktadır. 

Bez torba kullanma kültürü özel tercihlere bırakılamayacak kadar ciddi bir konu.                 Kentimiz plastik çöplüğüne dönüşmeden, doğayla dost bez torba kullanımına geçmeliyiz.    Denizde, yenilebilecek denizanaları gibi görünen naylon poşetler, dev balık cinslerinin sindirim sisteminden çıkmaktadır. Karada ise inek, koyun, keçi yem arama esnasında yediği plastik parçalar boğazlarına sıkışıp boğulmalarına neden olabiliyor. 

Tıpkı bir sera gibi ısıyı emerek orman yangınlarına neden olan, su kaynaklarını kirleten, kanalizasyonları tıkayan naylon poşetleri hayatımızdan çıkaralım. Gıdaya plastik giydirmekten kaçınan birçok şuurlu ülke artık bu kimyevi ürünü yasaklama yoluna gidiyor. Çocukluğumuzun hatırası içi gıda dolu beyaz pazar fileleri kaçımız taşıma fırsatı buldu bilinmez ama, çoğumuz için eski filmlerden kalma nostaljik bu görüntüyü,                        yeniden alışkanlık haline getirmeliyiz. Petrolün zevksiz 'çocuğu' plastiğin kullanımını azaltıp, naylonlaşan hayata “Doğal” başkaldırı olan bez torbayı hayatımıza sokalım. Ülkemizde kişi başına düşen yıllık plastik poşet sayısının beş yüzün üzerinde olduğunu bilirsek ekolojik yaşam tarzına geçişte ne kadar geç kalındığı apaçık ortaya çıkar.        Ülkesini ve şehrini seven herkesi dünyayı 'ekolojik kıyametin' eşiğine getiren naylon poşet yerine, çevreye hassas file ve bez torba seçeneklerin kullanımına çağırıyoruz. 

*

İnsan tercihleriyle insandır. İyi olmak bir tercih midir, ihtiyaç mı? Yazı, belki de bunun cevabı...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.