Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KARADENİZ'DEN AFRİKA'YA TİCARET SAFARİSİ

Nüfusları az olsa da her biri büyük pazar potansiyeline sahip. Hepsinde turizmden gıdaya, inşaattan sanayiye pek çok sektörde yatırımcılar için çok cazip imkanlar var. Türk Lirası'nın son aylarda dolar karşısında değer kaybetmesiyle, döviz kurlarının rekabet avantajı yarattığı bu dönemde ihracat ordusuna yeni katılmayı arzulayan cesur işadamlarını Afrika'da uçsuz bucaksız fırsatlar bekliyor. Siz nüfuslarının az olmasına aldanmayın. Başta petrol, altın, elmas olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahip bu ülkeler hızla büyüyor. Bu ülkelerde yatırım yapan Türk firmalarına her türlü desteği sunuyorlar. Ancak Afrika'da iş yapabilmek için Afrika'ya gitmek zorundasınız. 39 ülkede büyükelçiliği, 26 ülkede ticaret müşavirliği bulunan Türkiye'nin, az gelişmişlik ve yoksulluktan kaynaklı sorunlarla boğuşan Afrika kıtasında yatırımlarını artırdığı bir dönemde THY birçok noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Kıta, dünya platin rezervinin yüzde 90’ına, altın rezervinin yarısına,  krom rezervinin yüzde 98’ine ve uranyum rezervinin üçte birine sahip. Tarım alanında kullanılmayan 800 milyon hektarlık arazi var.

Küresel ticaret açısından önemi giderek artan Afrika ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler son 5 yılda önemli gelişim göstererek dış ticaret hacmi 93,8 milyar dolara ulaştı. İhraç ettiğimiz ürünlerin başında işlenmiş gıda maddeleri, ilaç, hijyenik eşya, demir ve çelikten yapılmış inşaat malzemeleri, dokunmuş halı, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, elektrikli su ısıtıcıları oluşturuyor. Batı'nın, Afrika'da istikrarsızlığı derinleştirecek, ekonomik-siyasi bağımlılığı artıracak politikalar izlediği şu zamanda kadim kıtaya ilgi duyan Türk yatırımcılar, iç piyasadan ziyade dış talebin peşinde koşmaları gerekir. Böylece Türkiye ile Afrika'nın karşılıklı menfaatlerine ve stratejik hedeflerine ulaşmak için katkılar sunabilir. Ayrıca mal ticaretinin yanı sıra müteahhitler açısından da ciddi pazar. Özellikle sahra altı Afrika ülkeleri çok bakir bir coğrafya.

'Görünen köy' şirketlerimizin önünde büyümek için ihracattan başka çare kalmadığını gösteriyor. Birçok sektörde satıcı arayan Afrika'nın pazar pastasından pay alabilmek için tek eksiğiniz cesaret. Gemileri yakmanıza gerek yok! İllaki hedef ülkede şube açmak, bizzat orada yerleşik firma kurmak gerekmiyor. Afrika'da gidilecek çok pazar, satılacak çok ürün var. 30 milyon 65 bin kilometrekarelik, dünya topraklarının yüzde 20.4'ünü kapsayan devasa bir bölgeden bahsediyoruz. Bugün küresel ekonominin motoru olan Asya’nın yerini gelecekte Afrika alacak. Birçok gelişmiş ülkenin bu kıtada yatırımları ve planları bulunuyor. Afrikalılar ucuzluğu nedeniyle kalitesiz Çin mallarına rağbet ediyor. Türkiye olarak kaliteli ürünlerimizle piyasaya dalarak vaziyeti avantaja çevirecek bir proje gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için elimizi çabuk tutmak, herkesten daha hızlı davranmalıyız. Ördek yürüyüşüyle ilerleyen Karadeniz ekonomisine hız ve güç katacak en doğru hedef Afrika'dır.

*

Sohbeti bir Afrika atasözüyle sonlandırırken biz aradan çekiliverelim. ''Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların hikayelerini dinlemek zorundayız''.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.