Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

11 Ağustos 2018, Doha...

Güneşin, ''sarı süpürgesiyle'' bütün kenti ve okyanusu süpürdüğü, denizden yeni çıkmış ağların kokusunda koşan yelkovan kuşlarının yönsüz kanat çırpınışlarıyla gökyüzüne resimler çizdiği şehirdir Doha. Körfezin kıyısında, gök kubbeyi delen ihtişamlı gökdelenlerle, derin sulara gölgesi düşen palmiyelerin buluştuğu, misafirlerine deniz tatilinden daha fazlasını sunan, şehirde alışveriş; büyülü bir kelimedir. Şehir, gecenin 'siyah hırkasını' giydiğinde, ışıkları ateş böceği gibi yanıp sönen kafelerin teraslarından gökyüzüne savrulan nargile dumanları insanların gölgelerine karışır. Rayan kokularının parlak kaldırım taşlarına sızdığı Souq Wagif çarşısında uçurtma püskülleri bağlı sokak lambaları altında gezerken sanki asırlar öncesinden kalmış bir hazineyi keşfe çıkmış hissiyle kapılacaksınız. Karelerce fotoğraf çektirmekten kendinizi alamazsınız. Dudak çatlatan bir fincan koyu kahveyi mutlaka içmelisiniz.

Geçmişte balıkçılık ve inci avcılığı ile geçimini sağlayan, kendi halinde bir kasaba olan Doha’nın kaderi petrol ve doğalgaz yataklarının keşfedilmesiyle birlikte değişmiş. Doha, kusursuz ve ultra-zengin altyapısıyla dikkat çeken, tertemiz bir şehir. Katar’ın başkenti olmasının yanı sıra, Arap Yarımadasının kültür, sanat ve ekonomi merkezi olan Doha, West Bay bölgesinde,  denizin doldurulmasıyla elde edilen, palmiye ağaçlarının süslediği kordon halkın gün batımı sonrası yürüyüş veya spor yaptığı, çimlere uzanıp koyu sohbetlere daldığı bir sosyal alan.

Son derece yoksul bir tarihi geçmişin ardından hızla gelişen ülkenin, 2 milyonluk nüfusunun yarısı başkentte yaşıyor. Dünyada refah seviyesi en yüksek ülkelerin başında gelen Katar, kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor. Bu yazının gayesi ''Çok kazanmak değil, ''Hep'' kazanmak isteyen Türk işadamlarının Katar'ın içlerinde sayısını artırmaktır. Baklavanın 290 ve geçen yıla ait 1 kg kabuksuz fındığın 160 Türk lirasına satıldığının canlı şahidiyiz. Türk ürünlerinin yoğun talep gördüğü değerli bir pazar. Beş Arap ülkesinin uyguladığı ambargo sonrasında,  Türkiye’nin Katar’a ihracatı yüzde 90 artış hızı yakalarken, gelişen Türkiye-Katar ekonomik ilişkilerine yeni bir halka daha eklendi. Türk malları Katarlılar için kalite sembolü. Sürdürülebilir ticaret açısından ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi gerekiyor.

Yer kürede suç oranının sıfır seviyesinde seyrettiği birkaç destinasyondan biri. Büyük, beyaz yatların, okyanusun köpükten merdivenine açılır diye bekleyip durduğu marina limanı, deniz masalının içinden geçtiğiniz hissini veren yerde, perdeye sürtünen hafif bir yel gibidir zaman! West Bay bölgesi, çayıra serili bir battaniye gibi şık ve davetkardır.  ''Güneş Ülkesi'' Katar, yüreğinizde bıraktığı ışık, yüzünüzde bıraktığından daha derin,  misafirperver halkının gamzesindeki çukur kadar tatlı ve minik bir ülke...

Ağırlamayacağı misafiri yüreğine davet etmeyen şehirde ''görülecekler'' listesi oldukça uzun. Bir yerde bir kuyunun saklı oluşunun güzellik verdiği çöllerin sarı dudağını öpen bir ülkeyi, yol üstü çiçeği gibi, hep bir rüzgarı ağırlayan, gözleri kum tanelerinin parıltısı ela gözlü çöl ahusu gibi şehrini bir de benden dinlediniz. Daha çok gezi rehberlerde yer almayan noktalara dokunduk, umarım işinize yarar.  

*

Uçak deve tüyü rengi göğü sesiyle sokunca; Ay, gümüş bir tepsi gibi kırılıp şehrin üzerine düştü, rüzgar bulut tarlasını sürdü, çöllere doğru aktı ışıklar, devrildi zaman, yüzünü denizden çekmeye hazırlanıyordu Doha, ağaç dalına takılan balonlar gibi geride kaldı gözlerim...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.