Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

'KATAR'KULLİ

İt dalaşının eksilmediği Ortadoğu sofrasında kim kiminle dost, kim kime düşman, kim kimin hesabına iş çeviriyor belirsiz. Hangi taşın altından yılan, hangi ağacın arkasından çakal sürüsü çıkar belli olmaz. Amerika'nın sinsi politikaları hem bizim yakın bölgemizde hem de küresel düzeyde alarm sinyalleri vermeye başladı. Son örnek Türkiye’nin siyasi, askeri, finansal türlü sahada işbirliği yaptığı müttefiklerinden Katar. 

Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş! Batı uşağı sekiz Körfez ülkesi ani ve sert bir kararla Katar'ı teröre destek suçlaması yönelterek kuşattı. Şimdiye kadar iki Müslüman ülke İsrail'e karşı birleşemezken, sekiz Arap ülkesi 24 saatte soğan cücüğü kadar Katar'ı ablukaya aldı. Peki ama bunun anlamı ne? Zıt kutuplar arasında denge politikası yürüten Katar'a, Filistin davasında                              ve 'Arap Baharı' sürecinde halkın yanında durmasının faturası ödetilmektedir. Bu 'Katar'kulli ateşteki Ortadoğu kazanına odun taşıyan haydut A.B.D.'nin, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına takoz koyulmasını, enerji hatlarınauzanan elinin kırılmasını hedefleyen bağlantıya işaret etmektedir. 

Hazır çorbanın bile bir tarifi varken kimi kukla Arap liderlerin kimin taşeronu olduğunun tarifi yok. Krizinin perde arkasındaki diğer neden dünyanın ikinci en büyük doğalgaz kaynaklarına sahip Katar ile İran’ın 2013’den beri yakın ilişkileri ve bölgede dünyanın en büyük doğalgaz sahasını üretime açma kararı, Körfez’deki krizi tetikleyen etkenlerden biri. 

Ruh hastası ABD ile 'bit yavrusu' Suudi Arabistan’ı derinden etkileyen bu ittifak bölgedeki dengeleri değiştirebilirdi. Silahlanma harcamalarını geometrik bir şekilde artıran Suudi Arabistan, Katar'ın uluslararası sahadaki aktif rolünü sona erdirerek, 1995'ten önce olduğu gibi Riyad'ın şemsiyesi altına girmesine zorlamayı amaçlamaktadır. 

Katar odaklı bölgede yaşanan bu gelişmeler ve olası etkilerinin daha da derinleşeceğine şüphe yok. Katar’a ablukayla başlayan Körfez krizi İran’a sıçradı. Tahran'ın kalbinde patlayan bombalar İran'ı Suudi Arabistan'a musallat etti. Bundan sonrasını İslam’ın kıblesini Kudüs ve Mekke’den alıp Washington’a taşımak için kurgulanan lüks, israf ve zevk düşkünü Suudi sülalesi düşünsün. 

Türkiye, Katar ile ilişkilerini daha üst seviyeye çıkaracak ve bir ucu Londra'ya, bir ucu Washington'a, öbür ucu Tel Aviv'e uzanan yeminli düşmanların kirli tuzaklarına düşmeyecektir. Çünkü, Türkiye bu ucuz senaryoda kimin yönetmen, kimin piyon olduğunu iyi bilmektedir. 

*

Son söz: Pirincin içindeki siyah taştan değil, beyaz taştan korkun! 

Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.