Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KİM GİTSİN?

      Biraz eskiyi hatırlarsak oldukça sinir bozucu bir yarışma vardı. Kim gitsin... 
Hedefe ulaşmak için gruptaki herkes ortak puan toplamaya çalışırdı. Her etap sonunda ise, ekipte bulunan en zayıf halka, yarışmacılar tarafından seçilir ve elenirdi. Finalde ise grup çalışması yok sadece rakip var. Bu sebepten dolayı etap elemelerinde, en zayıf halka seçilirken, gelecekteki muhtemel rakip de hesaba katılırdı. Strateji önemliydi.
       Mahalli seçim sonuçları siyaseti dalgalandırdı. Siyaset yarışında da kaybeden gitmeli. Fakat Türkiye'de her ne hikmetse hiç seçim kaybeden olmadı! Her defasında partiler kendini ''seçimin galibi'' ilan etmesini bildi! Ülkemizde bir araya gelme ihtimali en uzak iki kelime siyaset ve istifadır. Halbuki tarih hep kazananları yazar. Kazanmak üzerine oynarız hep. En çok da siyasette böyledir. Oy'un bittiğinde kazanmayı ve kaybetmeyi bilmek aynı nitelikleri gerektirir. Erdemlilik, kendinle yüzleşmek, yenilenmek...

          Türkiye'de, mevzu siyaset olduğunda herkesin üzerinde anlaştığı konuların başında ciddi bir muhalefet sorunu olduğu gerçeğidir. Demokrasi düzeneğini anlamlı kılan muhalefetin, “onarıcı” ve “alternatif” programlar geliştirici bir tavır içinde olmadığını söylemek yanlış olmaz. Muhalefet projeler üreterek, hedefler geliştirerek iktidara uzanmak yerine, hükümeti yıpratarak onun enkazı üzerinde varlık alanı açmaya çalışıyor. 

          AKP, aday tercihlerinde ve Belediye Meclis üye listelerinde kabul görmeyen adaylarla seçime girmenin faturasını çok ağır ödedi. En çok oy ve belediye kazanması hafızada fazla yer tutmaz. Sayı önemli diyenlere kısa bir not; 50 tane Ordu, 1 Ankara etmez! Birikip yeniden sıçramak için teşkilatlarda kabuk değişimine gitmediğinde gelecek sezon sadece koalisyon ortağıdır.

          Açık oto pazarından araç beğenir gibi siyasi yelpazedeki farklı adaylarla vitrin süsleme peşindeki CHP'de liderlik sorunu siyasi kangrene dönüşmüş vaziyette. Girdiği bütün seçimleri kaybeden mevcut genel başkan her seçim sonrasında 'tası tarağı toplamak' yerine, kulpu kopuk kahve fincanı gibi koltuğu sağlamlaştırma yoluna gidiyor. 'Milli' çizgisini oldukça geride bırakan partinin iktidar alternatifi olduğunu vatandaşa inandırabilme, nefesini iktidarın ensesinde hissettirme yeteneğinden çok uzak.

          Yarım asırlık MHP, yerel seçimde sadece 7 vilayette aday gösterebildi. 'Ömür boyu genel başkan' görüntüsü parti içi demokratik sürecin işleyişine hiçbir pozitif katkı sağlamıyor. Sırtını ''Beştepe'ye'' dayalı teslimiyetçi politika anlayışını terk edip, geleceğe dönük projelerin yerleştiği yeni bir muhalefet rotasına geçiş yapmalıdır. Aksi halde siyasetin geneli için önemli bir sorun oluşturmaya devam edecektir.

          İktidara karşı mevzilenen İP, Millet İttifakında 'sabun köpüğü' gibi eridi. AKP karşısında herhangi bir denge ve fren görevi üstlenebilmesi uzay boşluğu mesafesinde! Partide 'parçaları kendi aralarında uyumlu bir işleyiş' göremiyoruz. Pek yakında bölünme(me) mücadelesine düşeceğini tahmin etmek zor değil. Yaz bitmesin diye sonbahar yapraklarını yeşile boyayıp ağaca zımbalasak olur mu?

          SP, başka partilerin kapısından içeri alınmayan 'devşirme' adaylarla girdiği seçimde midesine tekme yemiş gibi yere yığıldı! 28 Şubat'ta malum medyanın taarruz ettiği partiyi yerel seçimde köpürtme çabaları azalmış şampuan kutusuna su doldurmaktan farksızdı. Eski Saadet'in yerinde yeller esiyor! İlk fırsatta Genel Başkanını değiştirmezse süratle 'tabela partisine' dönmesi kaçınılmaz.

          Uzun bir müddet sesi soluğu çıkmayan DSP'nin, diğer partilerde kendine yer bulamayan küskünlere kapılarını açması nedeniyle ismini duymaya başladık. Önümüzdeki seçimlerde varlığını ve 'dişini' göstermek için daha üstün gayrete ihtiyacı var.

          İddiasız, zayıf BBP tez vakitte MHP ile birleşmenin yollarını aramalıdır. Yoksa 'tabela partisi' olmaya mahkum yaşamını sürdürür. Yeni bir genel başkanla yürümeyi denemeli.

*** 

Zafer belki de gelecek yazıdadır. Katlamayın yazıyı. Yaraya 'üfleyen' bu yazının bütün satırlarını okuyun, ona rastlayacaksınız. Belki de yazıdır zafer!..  


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.