Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KOMŞUN AÇ YATMASIN

İyilik ve yardımseverlik tüm dinlerin ortak özelliklerindendir. Dinler mensuplarına iyi olmayı, başkalarına yardım etmeyi emretmiştir. Her toplum birbiriyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir. Dünyevileşme, hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, tüketim alışkanlıkları komşuluk kültürünü oldukça aşındırdı.

Oysa mahalle kültürünün en içten yaşandığı senelerde, aile fertlerinden sonra en fazla komşularla yüz yüze gelirdik. Ev alınmadan önce komşu aranırdı. "Komşu komşunun külüne muhtaçtır" sözünden hareketle komşuya karşı güler yüz, tatlı dilde kusur edilmezdi. Düğünlerde sevinçler, ölümlerde acılar hep birlikte paylaşılırdı. Başı dara düşenin ilk yardımına koşan komşulardı. Evinin anahtarını çekinmeden komşusuna bırakan bir komşuluk kültürü vardı. Okuldan geldiğinde evde kimseyi bulamayan çocuk, yan komşuya gider karnını doyururdu.

 Sokak sesleri ve mahalle havası yok oldu. Bir dilim ekmeğe muhtaç komşularını görmezden gelen varlık sahibi hissizler türedi. İnsan insan mıdır, yalnızca midesini doldurmak ve uykuyla geçiyorsa hayatı? Cemiyet hayatının vazgeçilmez unsuru komşuluk ilişkileri, bir şehrin huzuru, emniyeti ve kültürünün yaşatılmasında çok önemlidir. Komşusu aç iken karnı tok yatan toplumlarda türlü kötülük zuhur etmiştir. Köklerini manevi değerlerimizden alan komşuluk, iyi insan olma göstergesidir. Bu sebeple sen de çorbana bir tas fazla su koy da, komşunu gözet!

Fakirlik, elini cebine attığında boş olması değil; elini çıkardığında tutacak birinin ulunmamasıdır. Siz de en azından bir kez bir yoksula yardım edin. Mesela bugün yolda gördüğünüz bir yoksula yardım edin ya da bir komşunuza. Eğer tadını bilirseniz ekmeği paylaşmak, ekmekten daha lezzetlidir.

Sızlamayan, inlemeyen, yanmayan bir kalbin taştan ne farkı var?

Ölümden başka her şey ödünçtür. Biz bu gezegenin misafirleriyiz. Dünyada yaşamıyoruz, dünyadan geçiyoruz! Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Anahtar kelime paylaşmaktır. Vermek yahut almak değil...

*

İyilik yapar gibi görünmeyin. İyilik yapın görünmeyin...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.