Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KÜRESEL FİRMAYA DÖNÜŞMEYE HAZIR MISINIZ?

Küresel krizle birlikte dünya ekonomisinde taşlar yerinden oynadı. Kimi ülkelerden toparlanma işaretleri gelse de hala dip noktadan çıkamayanlar var. Yeni oyuna göre yeni kurallar belirlemeye çalışan Türkiye de önemli silahlarından birini çekmeye hazırlanıyor. “Herkes ihracatçı olacak; aşılmadık sınır kalmayacak” sloganıyla 180 ülke tek tek masaya yatırılıp yeni bir yol haritası çiziliyor.  Buradan hangi ülkenin, hangi ülkeden, hangi ürünü aldığının yanı sıra ülkeye dair tüm bilgilere ulaşılacak. Türkiye'nin ülkedeki konumu ile hangi alanlara yoğunlaşması gerektiği görülecek.  Zaman içerisinde ihtiyaca ve iş yoğunluğuna bağlı olarak bu masalar geliştirilecek.

Yeni ihracat stratejisinde ilk hedef ihracatçı sayısını artırmak. Sadece sayıyı artırmak değil, ihracatın sürdürülebilir olması da başlıca hedeflerden. Pazar giriş komitesi kurulup, pazara giriş engelleri ortadan kaldırılacak. Misal; Çin kimden ne alıyor, biz niye satamıyoruz? İşte yeni strateji ile hangi ülkenin ne aldığını, sattığını analiz ederek ülke ve sektör bazında bu detaylar belirlenecek. Bir örnek daha, Afrikalılar sakızı bilmiyor ve şeker gibi yutuyorlar. Sakızın sağlığa faydaları anlatılarak bu şekilde ihracat yolu denenecek.
İhracatçılar Birliği’ne üye olup yasal zemin oluşturan herkes ve firması ihracat yapabilir. Daha önce, yurtdışında iş yapmamış bir firma için bu süreç karmaşık ve ürkütücü görünebilir. Ancak ihracatın temel ilkeleri basittir, kolaylıkla öğrenilebilir ve uygulanabilir. Dış ticareti cazip kılan pek çok neden vardır. Senelerce 'bacasız sanayi' üfürmesiyle yalnız turizm anlatıldığından, hiç bir zaman dış ticaretin önemi kavrayamadık. Ürünümüz yabancı rekabet ejderhasına yenik düşer endişeyle sadece iç piyasaya yöneldik. Bu yüzden ekonomimiz istenilen seviyeye ulaşmadı. Yalnız dış ticaret kelimesinin tılsımını bilenler gelişti, büyüdü ve hudutların ötesine vardı.                                                                                                          

Olan şu! Sınırları gittikçe şeffaflaşan dış pazarda yer almak isteyen, ürününün kalitesine güvenen, rekabet şartlarına uyum sağlayan firmalar pastadan pay aldılar.

Durum bu yönde ilerleyince yeni pazarlama araçları, hizmet ve ürün çeşitleri ortaya çıktı. Pazarlama öncelikli ticaret anlayışı gelişti. Emeğinizin başkalarınca hoyratça sömürülmesinin önüne geçmek için ürününüzü kendiniz satmayı deneyin. İhracat; gelir ve müşteri bakımından çeşitleme yaratır, firmanızı iç piyasaya bağımlı olmaktan kurtarır, tahsilât sıkıntısı çekmeden rakiplerinize üstünlük avantajı sunar, şirketinizin imajını değiştirir, pazarlık gücünü arttırır.                              

Dış ticaretin kıyısında, kumsalda ''elinde kürekle oynayan çocuk'' olmaktan öteye gidememiş ürkek şehir ekonomileri için çare ihracattır. Güvenli ticaret köprüleri kurarak yurtdışı ikili iş görüşmeleri imkanı sunan organizasyonlara katılınız.                                                              

Yerelden dünya çapında uluslararası bir firmaya dönüşmeye hazır mısınız? Sabahları çalar saatle değil, içinizdeki çağrının sesiyle uyanacağınıza eminiz. Okyanusu suya bakarak aşamazsınız. Kaplumbağaya iyi bak! Ancak başını kabuğundan dışarı çıkarabildiğinde ilerleyebiliyor. Hedefini belirle, gözünüzü ufka dik ve kanatlarını kontrol et. Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.                                                                     

Geride kalmayı kendine yediremeyenlere!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.