Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

KÜRESELLEŞMEDE EKONOMİK İSTİHBARATIN ÖNEMİ

Ülkeler arasındaki ilişkilerin artması, ekonomi de dahil olmak üzere farklı birçok alanda rekabet artışını beraberinde getirmiştir. İkinci dünya savaşı ve öncesindeki süreçte her şey askeri güçle elde edilirken, bu durum yerini ekonomik güce bırakmıştır. Günümüzde ekonomik faaliyetler yerel ve küresel düzeyde çeşit ve hacim farklı yönlere kaymıştır. Ekonomik aktörlere geliştirmeleri açısından yararlı bilginin toplanmasının koordinesi, işlenmesi ve yayımı etkinliklerinin bütünü olan ekonomik istihbarat bir kuruluş için kalıcı bir yönetişim biçimidir. Günümüzde ekonomik istihbarat kavramı işletme güvenliğinin sağlanması gibi kapsamlı çerçeveye erişmiş bulunmaktadır. Ekonomik istihbaratın amacı, bir ülkenin amaçlarına ulaşıp ulaşamayacağını tespit için ülkenin sahip olduğu ekonomik kaynakların incelenmesidir. Temel istihbarat alanları tarım, sanayi, stratejik, ticarî maddeler, finans, stoklar ve ekonominin kontrolünün kimin /kimlerin elinde olduğudur. Bu hususları daha açık şöyle açıklayabiliriz. Tarımsal alana yönelik olan istihbarat,                bir ulusun ziraî, hayvansal üretimlerinin çeşitliliği, yeterliliği konusunda bilgi toplar. Sanayi ise, bir ülkenin sanayideki teknolojik gelişmişliğini tespite yönelik çalışmalardır. Ticarette ise bir ülkedeki ticaretin hacmi, niteliği, dış dünyada pazar payı. Stratejik maddeler ve stoklara yönelik istihbarat ise bir ülkenin elinde tuttuğu, ürettiği, savaş halinde devreye sokulacak stokları, stokların yeri ve bitiş süresini inceler.

Ulusal güvenlik ile ekonomik güvenlik arasındaki artan ilişkinin yansıması olarak,        ekonomik istihbarat faaliyetlerinin önemi artmıştır. Örneğin, Türkiye 1990’ların başında Kafkasya ve Orta Asya bölgelerinde etkin bir politika izlediğinde Batılı istihbarat servisleri Türkiye’nin böyle bir siyaset izlemek için yeterli ekonomik kaynağı olup olmadığını araştırmıştır.   Bir diğer örnek, CIA casus uyduları Çin’in tahıl ekimi yapılan alanlarında yer altı sularının seviyesinin azaldığını gözlemleyip, tahıl üretiminin azalacağı ve bunun da dünya tahıl fiyatlarını artıracağı tespitini yapmıştır. 

Ekonomik istihbarat alanında ülke uygulamaları incelendiğinde söz sahibi olanlar ile ülkemiz arasında geniş bir uçurumun olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Bu uçurum bilimsel ve teknolojik ilerlemeler ile paralellik göstermektedir. Ekonomik istihbarat birimleri olan küresel Amerikan şirketlerinde genelde CEO'ların altındaki başkan yardımcıları bu işle görevlendirilir. Almanya'nın dünyanın dört bir yanındaki büyükelçiliklerinde  toplanan federal dış ticaret ajansları birer ekonomik istihbarat ajanıdır. İngiliz dilinin tüm dünyada yaygın kullanışı üzerine oturtulmuş BBC gibi güçlü medyalar, İngiliz ekonomi istihbaratının temelini oluşturuyor. Yurtdışındaki stratejik ihaleleri seçen, bilgi toplayan, analizler gerçekleştiren Total, Danone, Renault gibi küresel Fransız şirketlerinin her birinde bugün ekonomik istihbarat birimleri bulunuyor. Ekonomik istihbarat konusunu milli öncelik düzeyine çıkaran Çin'de devletin de katkılarıyla                   15 binden fazla ticari istihbarat elemanı yetiştirildi. Ticari istihbaratın kaynakları açık ve yasaldır. Bazen bir gazete haberi, bazen rakip firmanın web sitesindeki bir bilgi istihbarata dönüştürülebilir. İnternet ticari istihbaratın önemli kaynaklarından birisidir ama pek güvenli değildir. Ticari bilgi ve istihbarat kaynaklarını doğru kullanabilen, hedef pazarları teşhis ve tespit edip strateji ve taktik geliştirebilen''dış ticaretin özel kuvvetleri” kurulması küresel rekabette tartışmasız sürdürülebilir bir üstünlüktür.

*

Ekonomi yarışlarında, bitiş çizgisi yoktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.