Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

MARS'TA İSYAN VAR!

Hikaye, gerçek hayattan alınmıştır ve Mars gezegeninde geçmektedir!.. Televizyonlarda ucuz dizilerle beyinleri dumura uğramış Mars halkı elektrikte gelinen son noktadan haberi yok gibi yaşıyor. Elektrik piyasası kanun teklifi gezegenin en üst temsilciler meclisinden sabaha karşı 06.32'de jet hızıyla geçti. Marslıların elektrik faturalarını şişiren, kayıp kaçak bedellerinin tüketiciden karşılanması yasal zemine oturtuldu. Yasayla faturalarda Mars ahalisi artık sadece kayıp kaçak bedelini değil, yatırım bedelini de ödeyecek. Üstelik yargı yolu da kapandı. Kayıp-kaçak bedelinin kim tarafından ödeneceği mevzusu, 2013’ten bu yana tartışma konusunun yeni yasada tanımı “Teknik ve teknik olmayan kayıp” olarak değiştirdi.

Yaklaşık 36 milyon Marslı abonenin cebine uzanan düzenlemelere şöyle:

- Kayıp/kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim sistemi kullanımı ve dağıtım bedelleri faturalarda yer alacak.

- Bu tutarlar kısaca EPDK denilen ve dağıtım şirketleri tarafından serbestçe belirlenip, tüketiciye yansıtılacak.

 - Dağıtım şirketinin kayıp kaçak kaybının faturası yurttaşa yüklenmeye tam gaz devam edecek.

- Vatandaşın yargıya başvurma hakkına kısıtlama getirildi. Kayıp/kaçak için değil, sadece tarifenin yüksekliği şikayetiyle dava açılabilecek.

- Dava açılamayacağından halktan bugüne kadar kayıp/kaçak adı altında toplanan toplam 33 milyar lira da geri ödenmeyecek.

 - Yasa yürürlüğe girdikten sonra yatırım harcamaları abonelere “dağıtım tarifesi” başlığı altında yeni bir kalemle fatura edilmeye başlayacak.

Elektrik dağıtım şirketlerinin bedeli vatandaşın sırtına yüklemesi üzerine sayısız davalar açılmış, sonuçta en üst yargı kurumu “vatandaşa yüklenemez” kararıyla son noktayı koymuştu. Ancak bu karara rağmen dağıtım şirketleri, 1 Ocak 2016’dan itibaren faturalardaki kayıp-kaçak bedellerini “görünmez hale” getirmişlerdi. Gücün haklı çıktığı yerde, adalet bekleyen çılgın Marslıların şaşkınlığı bununla da sınırlı değil! Kanunla devlet televizyonuna ceplerden yıllık 800 milyon lirayı aşkın para da akıtılmaya devam edilecek. Adaletsizliğin olduğu yerde huzur beklememeyi öğrenen dürüst Marslılar, Mars'ın Doğu illerinde ahırda elektrik cihazını gece gündüz demeden yakıp, tek kuruş vermeyen 'yüzsüzün' elektrik parasını ödemeyi sürdürüyor. Kimi Asabi Marslılar güç makamındakilere seslenerek: ''Şu kalbinizin yerini bi' hatırlayın artık! Vicdanlarda derin  yaralar açan bu uygulamanın toplumda karşılığı; 'Hırsızı affet, dürüstü mahvettir'' diye tepkilerini dile getirdi. Öfkeli garip guraba birçok Marslı da cesur politikacılara çağrıda bulunarak: ''Hangi parti rozeti taşırsanız taşıyın tüketicinin yükünü  daha da ağırlaştıran  ve kaynakları daha fazla yağmaya açan 6719 sayılı yasanın iptali yönünde çaba gösterin'' dedi. Ne kadar şükretsek azdır! Neyse ki, bu tür tatsız hadiselere bizim gezegenimizde hiç rastlanmıyor! Yoksa Dünyalılar itiraz ederlerdi!

*

Marslı yöneticilere söylenecek tek şey; eğer adalet istiyorlarsa zenginlerin sözlerine değil, fakirlerin gözlerine bakmalarıdır...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.