Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

M.İ.T.

Yüce Türk Milletinin İslamiyet’i kabulünden önceki dönemlerinde, Türk varlığının devamını sağlamak, düşmanın tehditlerini görüp bunları analiz etmek için Göktürk Hakanı İlteriş Han tarafından 680 yılında kurulan Börü Budun,  Türklerin ilk istihbarat teşkilatıdır. Bu fedailerin görevi Çinliler hakkında bilgi toplamak, gerektiğinde akınlar hazırlayıp düşmanın saldırı ve mukavemetini kırmaktı. Börü Budun sayesinde Türkler Çin boyunduruğundan kurtulmuş, Batıya seferler düzenlemiştir. Orta Asya'da dağınık Türk Boylarını toparlayarak devlet inşa eden  Büyük Selçuklu Devletinin kurucusu Selçuk Bey de Börü Budun üyesiydi.  Malazgirt'te, çılgın rüzgarların kamçısı altında kabarmış denizin yalçın kayalara  gürül gürül atılışı gibi esen Sultan Alparslan’ın, Anadolu’yu fethinde Börü Budun  eşsiz görevler üstlenmiştir.                 

Günümüzde bu şerefli misyonu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Milletinin güven ortamını muhafaza etmek için kurulmuş Milli İstihbarat Teşkilatı başarıyla sürdürmektedir. Titrek bir mum alevinin havaya bıraktığı bulanık is gibi etrafa yayılan hainlere, terör ve suç örgütlerine, iç ve dış 'kenelerin' tehditlerine karşı  gizli veriler toplamaktadır. 

Bilginin ‘güç’ demek olduğunu keşfeden insanoğlu, tarih boyunca bilgiye ulaşabilmenin, ‘gizliyi’ öğrenmenin yollarını aramıştır. Birçok dinin mukaddes kitabında kendine yer bulan istihbarat uluslararası ilişkilerin belirlenmesi aşamasında sayısız rol üstlenmektedir. İstihbarattan yoksun bir devlet gözleri bağlı koşan bir maraton koşucusundan farksızdır. Nereye gittiğinizi, rakiplerinizin önünüzde mi, arkanızda mı olduğunu bilmeden koşarsınız. 

Türkiye’de elçiliklerde çalışan birçok yabancı diplomatın istihbarat elemanları olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Özellikle 'Batıdan' Türkiye’ye turist,  sanatçı, işadamı 'maskesi' altında gelenlerin bir kısmı ajandır. Ulusal güvenliğimize tehdit oluşturabilecek bilgi, bulgu ve delillere sahipseniz, bunu M.İ.T. ile paylaşınız. Sizin için değersiz olan bir detayın gizli servis için önemli olabileceğini akıldan çıkarmayın. Bu tür bilgi aktarımını birçok batılı ülke vatandaşının yaptığı sır değil. Neden biz de kendi ülkemizin haber alma steşkilatına bilgi toplamayalım? Durduğunuz yer devletinizin yanı olsun, durduğunuz yer  şanlı 'Ay Yıldız'ın gölgesi olsun. M.İ:T. bizimdir, Türkiye'nin yerli ve milli gururudur.

Yere düştüğünde yıldız şekiller oluşturan yağmurların emzirdiği ağaçların,   birbirine karışmış gür yapraklarının arasından süzülen buruk sevda türkülerinin yankılandığı bu kutsal toprakların bütünlüğü ve asil milletin tek vücut halinde güvenliğinin tesisi için çaba sarf eden bu 'görünmeyen' kahramanlardan dua ve desteğinizi eksik etmeyiniz.

*

Vatanını en çok seven, ülkesine en çok hizmet edendir…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.