Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

MÜŞTERİ GÜVENİ

Güven, müşterinin satın-alma davranışına zemin oluşturan, marka değerinizi en üst düzeye çıkaracak bir kültürdür. Pazardaki 'pastadan' pay almak isteyen firmaların yaşadığı en büyük problemlerden biri müşteri adaylarının kendilerine duyduğu güvensizlik. Bu şüphe firma, sektör ve ülke imajı ile de güçlü bağlantısı var.                 

Müşterinin güven duygusu ile iş hacmi arasında paralellik var. Bir ürünü ya da hizmeti ihtiyaç noktalarına doğru yönlendirebilme, müşterinin satın alma kararını markanız lehine çevirmeye yardımcı noktalara temas edelim. 

Önemi her geçen gün daha da artan ustaca bir internet sayfası hazırlanması güven artırıcı ilk adımdır. Ücretsiz elektronik posta adresleri alıcıya güven vermekten uzaktır. Web siteniz ve kartvizitiniz üzerinde mutlaka sabit telefon numarası görünmesi müşteri adayının aklındaki soru işaretlerini silmeye yardımcı olacaktır. Yazılı ve görsel mecralarda firmanızın resmi otoritelerce onaylanmış patent tescili, kalite sertifikası, denetim raporları gibi belgelerini yayınlamanız müşterilerin endişe uçurumlarını kapatmaya yarayacaktır. Ayrıca, vakıf, üniversite, dernek kuruluşlarıyla iş birlikleri, üyelikleri, sosyal proje duyuruları güven sisteminin kendine özgü çok yönlü çarkını hızlandıracaktır.   

Müşteriniz en değerli ortağınızdır. Müşteriye ürün sunmak değil 'değer' sunmak gerekir. Çünkü müşterinin belli bir ürünü seçme nedeni aslında, o ürünün kendisi değil,  müşteriye sunduğu farklılıktır. Müşteri, ürün veya hizmetin satış sonrası vaat ve garantilerini bilmek ister. Müşteriye her zaman yanında olduğunuzu hissettirmeniz kurumun ciğerlerine oksijen taşıyan markanın pazardaki en önemli dinamik gücüdür. 

Rakipler arasından sıyrılıp sevilen bir marka haline gelebilmek için sadece daha kaliteli ürün sunmak yetmiyor. Ticarette "müşteri" kavramı, sadece nihai ürünü gönderdiğiniz bir kullanıcı değil, gelecekteki ürününüzü tasarlayan bir 'ortaktır'. Müşteri ile gönül bağı kurmaya yönelik çabalar en etkili güven yöntemlerinden biridir. Müşterinizin kültürünün hangi değerleri taşıdığı,davranış biçimleri, pazarlıklı sürecini etkileyecek birçok detayın sizi beklediğini bilmelisiniz.

*

Müşterinin satın alma kararlarında marka olmak isteyenlere!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.