Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

MUTLULUK LAZIM 

Bir'leş'miş Milletler teşkilatının açıkladığı dünyanın en mutsuz ülkeleri raporuna  göre Türklerin mutluluğu suya düşen damladır, ara ki bulasın. Denize kenarı olmayan iki Latin Amerika ülkesinden Paraguay en mutlu ülke iken, iki kıtada toprağı bulunan Türkiye ise mutsuz çıkmış. Bankada istiflenmiş paran, garajda kırmızı Ferrarin,    sahilde kuğu yatın, kolunda saçı boyalı manitan, Boğaziçi'nde yalın da var. İçinde huzur yok. Bir sıkıntı seni kemirip duruyor, kurtulamıyorsun. Hele o sırada radyoda 'inleyen nağmeler ruhumu çaldı' şarkısı çalıyorsa. Biz de niye vatandaş elinden telefonu hiç düşürmüyor diyorduk. Meğer telefonundan başka kimsesi yokmuş! 

Zengin toprakların fakir bekçisi Türk insanının vücudunun yüzde yetmişi su falan değil, bildiğin sıkıntı. Ben kendimden biliyorum, her çocuk gibi büyüyünce 'doktor' olmak istiyordum ama, yaşadığım ülke Türkiye olunca, çokları gibi sadece 'hasta' olmakla yetindim. Biri ağlayarak yanıma gelip sarılsa ben de sarılırım, kim olduğu hiç önemli değil. Hiç tanımıyor bile olsam dertlinin ne demek olduğunu bilirim.                              

Boğaz civarında çöreklenmiş bir avuç ensesi kalın zümreyi saymazsak, şu ya da  bu sebeple mutsuz insanlarız. Ay mavi olsa kaç yazar bizim hayatımız kara!  Mutluluk bir kibrit çöpü, artık ne kadar yanarsa… Kapısında fillerin beklediği sarayda da yaşasanız mutluluğun peşine düşersiniz! Çünkü iktidar ve para sadece açlığı giderir, mutsuzluğu değil.

Neden yağmurlar hep, gülüşünde bile hüzün yüklü Türk insanının üzerine yağıyor? Mutsuzluğa bir kere girince kapı üstümüze mi kapandı ne oldu? İçimize de atamıyoruz, orası da doldu. Mutsuzluk bulaşıcı hastalıktır! Aynı sepete konan yengeçlerin birbirini yedikleri gibi, mutsuz insanlar da ‘yengeç refleksi’ göstererek, şahsi sorunlarını, hesaplaşmalarını, ‘başkalarının huzurunu imha ederek’ dengelemeye çalışırlar. Mutluluk bir seyahat şekli olması gerekirken bir türlü ulaşılamayan hayali istasyonlar haline gelmiş. Kim bilir belki de bütün insanlar mutlu olsaydı şiirler neyi yazacaktı?

*

Bize mutluluk lazım; sınırsız çay ve bitmeyen kitap, bi de deniz manzarası, tepede, akşamüstü oturup 'turuncu bir yangının' eteklerine, yüreği avuçlarında atan  bir can yoldaşı... dünyayı ve kendinizi tüketmek isteyeceğiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.