Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

NASIL BİLİRSİNİZ ÇİN MALINI?

Verdiği zarar, yılda milyar dolarlara ulaşıyor. Tam bir patlama! Ne alırsan 1 liraya reklamlarından, marka taklitlerine kadar, her yol var! Dünyanın çoğu ülkeleri gibi, Türkiye de Çin malları istilasına uğramış durumda. Bu saldırının Türkiye’ye, değişik sektörlere, istihdama verdiği zararın boyutları her geçen gün biraz daha artıyor.

Eksik ve denetimsiz ithalat nedeniyle market ve mağaza raflarının dandik Çin ürünleriyle dolduğu, aynı ürünleri Türkiye’de üreterek istihdam sağlayan, vergi ödeyen yerli üreticinin ise perişan olduğunu bilmeyen yoktur. Çin eşyalarının tehlikesi sadece yerli sanayiye vurduğu ekonomik darbeyle sınırlı değil. Hastalık üreten bin bir çeşit malzemeyi yaşadığımız mekânlara her gün taşıyoruz. Farkına varmadan mağazadan elbise aldığınızı düşünüyorsunuz ama aslında                  elbise değil ''kefen'' giyiyorsunuz.

Özellikle ucuzluğu bakımından bayanlar tarafından tercih edilen sağlık ve kozmetik malzemelerin kanser, alerji, solunum yolları gibi ciddi hastalıklara yol açtığı sır değil. Ameliyatta dikiş atarken kırılan iğneler, kopan iplikler, daha hastaneden ayrılmadan düşen diş dolguları ölüm açan kalitesiz tıbbi malzemelerden sadece birkaçı. 

Her yaştan insanın sağlıksız şartlarda hiçbir sosyal güvencesi olmadan köle sisteminde çalıştırıldığı Çin ülkesinde bırakın standardizasyonu, ortada sahteciliğe karşı ceza uygulayabilecek bir resmi otorite bile yok. Artık çoğu AB ülkesi Çin’den binlerce mamulün ithalatını yasaklamıştır. Gelin paranızı çöpe atmayın! Satın alma kararlarınızda Türk Malını tercih edin ki; hem milli paramız ülkemizde kalsın, hem de işsizlik problemi yaşanmasın.                     Ucuzluğu sebebiyle tercih edilen her bir ürün, ekonomik kayıp ve yıkımları beraberinde getirdiği ve çok sayıda yerli işçinin sokağa salınması manasına gelmektedir.

Türk mallarını küçümsemeyin! Her kalitede mal üretebilecek nadir ülkelerden biridir Türkiye. Ev veya işyerlerinde habis ur gibi çoğalan kötü Çin ürünleri karşısında savunmasız bırakılan Türk tüketicisi ve Türk nesli ciddi tehdit altındadır. Alışveriş yaparken ''Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti'' hesabı göz önünde bulundurulmalıdır. Kısa ve net: canını seven Çin mallarından uzak dursun! 

*

Sorunun cevabı sizi yeterince korkutmadıysa gölgenize sahip çıkmanızı tavsiye ederim...  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.