Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

NASIL MARKA ŞEHİR OLUNUR?

Ülkelerin değil şehirlerin yarıştığı dünyamızda markalaşmada hangi yolu izlemeli? Markalaşma sadece bir reklam, pazarlama veya yatırımcı çekme projesi değildir. Sunduğu şeyi arklılaştırmaktan ibarettir. Sunarken üründen değil, tüketiciye yaşatacağınız deneyimden bahsetmelisiniz. Kent logosu veya simgesi, çarpıcı sloganlar, kampanyalar, sosyal medya, etkinlikler markalaşmaya destek araçlarıdır. 

Kökleri tarihin derinliklerine uzanan İstanbul'u bir kenara koyarsak memlekette başka bir marka şehir sayabilir misiniz? Neden medeniyetler beşiği Anadolu'dan bir belde listeye giremiyor? Tam olarak eksik nerede? Mesela Ordu'yu ele alalım. Fındığı, balı, yaylaları, akarsuları pazarlanabilecek bir değer haline getirip, kentin sembolü düzeyine getirme refleksi görebiliyor musunuz?  Maalesef Ordu turizmde değerli bir cevher gibi kapışılacak durumda değildir. Mevcut haliyle buraya 'büyükşehir' bile demek oldukça zor.

Soralım bakalım. Ordu'nun farkı ne? Sosyal medyada ne kadar var? Marka iletişim planı hazır mı? Trafiği ne alemde? Festival etkinlikleri? Soru çok, cevap az. Yakın tarihlerde Körfezin gözde ülkeleri; Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'da birçok önemli işadamlarıyla iş toplantıları gerçekleştirmiştik. Bizim Ordu'nun ne yerini, ne de ismini duyan var! 

Güçlü bir şehir markası geliştirmek için mahalli yönetimlere büyük görevler düşmektedir. Ordu deyince hedef kitlenin zihninde olumlu algı oluşturan bir dizi marka niteliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Doğru bir başlangıç için rekabet yarışında diğerlerinin önüne geçebilecek çalışmalar yürütülmelidir. Tarihi ve doğa dokusuna rağmen kendini yeterince anlatamayan, denize 'küs' Ordu markalaşmada nereye geldi? Ya da gelebildi mi? 

Cazibe merkezi olma potansiyeli yüksek ama yatırım eksiği bulunan ilimizin gelişim ve büyüme sürecine önemli katkılar sağlayabilecek ciddi eylem planı ufukta görünmüyor. Kentimizin çoğu kriterler açısından uluslararası standartların çok altında kaldığını izaha gerek yok. Ordu'nun “Marka” yolculuğunda öne geçmesine ve ciddi ivme kazanmasına sebep olacak cazip projeleri beklemeyi sürdürüyoruz. Çünkü hep umut edip, hep ters köşe yatmaktan çok yorulduk.

*

Hayat, geç kalanları hiç affetmez!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.