Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

NEDEN İHRACAT YAPMALIYIZ?

Dünyada hiçbir ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda kaynağa sahip olduğu söylenemez. Ülkelerin ihtiyaç duyduklarından fazlasını israf etmesi ise söz konusu olamaz. Bu sebeple ülkelerin sahip oldukları fazla malları satıp, ihtiyaç duyduklarını satın almaları uluslararası ticarette bulunmaktadır. Ülkeleri dış ticarete yönlendiren temel nedenler şunlardır; İç ve dış fiyatlar arasındaki farklılık, Üretim fazlalığı veya azlığı, Ürün farklılıkları, Yatırım mallarının temininde kolaylık, Sermaye birikiminin sağlanması, Yeni iş sahalarının açılması, Maliyet hesapları, Teşvikler ve yardımlardır.

Dış ticaretin olmadığı bir dünya günümüzün ekonomik gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Çünkü, küresel dünyada dışa açık toplumların refah seviyeleri, kapalı durumdakilere göre  daha hızlı artmaktadır. Sovyetler Birliği’nin 1990’lı yıllarda yıkılmasının en önemli sebeplerinden biri, dışa kapalı bir ekonomik sisteme sahip olmasıydı. Nihai hedef, refah seviyesinin yükseltilmesidir, çünkü dışarıya transferle gelir elde edilmesi ve sonuçta hayat standardının yükseltilmesi;    dışarıdan transferle de içeride bulunmayan veya olduğu halde ihtiyaçların daha uygun şartlarda karşılanması mümkün olmaktadır. Yani dış ticaret işlemleri, tamamen menfaate dayalı olarak gerçekleştirilen faaliyetlerden oluşmaktadır. Ülke ekonomisinin gelişimi, dünya ekonomileriyle ilişkileri şekillendirme nedenleri ve dünya üzerinde iyi yer edinebilmesi için dış ticareti gereksinim haline getirmektedir.

Küreselleşme, yerkürenin farklı bölgelerinde yaşayan insan, toplum ve devletlerarasındaki iletişim ve etkileşim derecesinin artması olarak tanımlanabilir. Küresel düşünmek istiyorsanız, dünyada 200 ülke varken neden sadece bir tanesiyle yetinmelisiniz? Küçük kalmanın riski büyüktür. Kendinizi sadece dar bir coğrafi bölgeye sıkıştırmanız beraberinde birçok politik ve ekonomik riskler getirir. Bugün dış ticaretin ülkeler ve şirketler için çok önem kazanımlar olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak dış ticaretin kendine has işlem yapısı ve malların ve sermayenin milli sınırların dışına akışıyla yurtiçi satış arasında dikkat edilmesi gereken ciddi farklar vardır. Bankacılık sistemi, çeşitli taşıma sistemlerinin kullanımı, yabancı para birimleri ödemeleri ve ödeme sistemleri sayabiliriz. Dış satımlarda hataların telafisi yüksek maliyetler olarak açıklanabilir.

Pek çok firmanın ihracata girişmeme kararı, bilinmeyenin yarattığı korkuya dayanmaktadır. Halbuki dış ticaret firmalara rekabetçi avantajlar sunar. Yeni trendleri, değişimleri ve yatırım fırsatlarını keşfeder, marka bilinirliğini sağlayabilir, iç pazardaki piyasa çalkantılarından emin olabilirsiniz. Gelir kaynakları ve müşterileriniz çeşitlenir. Firmanız iç piyasaya bağımlı olmaktan kurtulur. Bunun yanında, devletin ihracatçılar için sunduğu birçok destek ve teşvik de, şirketlerin gelişimi için güzel fırsatlar sunar.

*

Gözlerinizi açın! Yaşadığınız yerin dışında koca bir alemin var olduğunun farkına varın!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.