Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

OKUMADAN HASTANEYE GİTMEYİN

Sağlıklı yaşam hakkı, sağlık hizmetinin alınması sırasında insanların yararlandığı haklardır. Vatandaşı yitirdiği sağlığına yeniden kavuşmak üzere ona sağlık hizmeti veren kişilerle olan ilişkisini yakından ilgilendiren aşağıdaki temel maddeler hastanede size en iyi hizmeti almanıza yardım edecek haklarınızı açıklayan bir özettir.

1- Hastanın tıbbi sürecinde; her türlü tıbbi gerçekler, kendisine uygulanacak girişimler olası risk ve faydaları ve maddi karşılıkları, uygulanabilecek alternatif tedavileri ve hizmet veren sağlık personeli hakkında kimlik ve mesleki birikimi hakkında bilgi edinme hakkı vardır. 

2- Her hastanın; Irk, dil, din, mezhep, cinsiyet, siyasi fikir, farkı gözetmeksizin eşit ve saygın bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanma, sağlık kuruluşunu, hekimini ve diğer sağlık personelini seçebilme/değiştirebilme, kendisi hakkında tıbbi kararlara ve tedavi planına katılma/reddetme ve tıbbi bakıma her an ulaşabilme hakkı vardır.                                                                        

3- Nazik ve özenli davranış görme hakkı vardır.

4- Hastanın; tıbbi girişim için bilgilendirilerek onayının alınmasını isteme hakkı vardır.        

5- Hastanın; bilgilerinin, tıbbi kayıtlarının saklı tutulmasını isteme, bu kayıtlara arzu ettiğinde ulaşabilme hakkı vardır.                                                           

6- Hastanın; hijyenik şartlar sağlanmış, rahatsız edici bütün etkenler kaldırılmış bir ortamda sağlık hizmeti almaya hakkı bulunmaktadır.                                              

7- Hastanın; kolayca ulaşabileceği, sorunlarını rahatça anlatabileceği bir başvuru mekanizmasını hastanede bulma hakkı vardır. 

8- Hasta dini temsilcisinin desteğini içeren ruhi teselliyi kabul veya reddetme hakkına sahiptir.                                                                                      

9- Haklarının ihlali halinde hasta, mevzuat çerçevesinde her türlü müracaat, şikayet ve dava hakkından yararlanabilir.                                                              

10- Türkçe bilmeyen hasta, tedavisinin devamında tercüman talep etme hakkına sahiptir.                                                                                          

11- Hasta, hastanede sunulan hizmet karşılığında ödeyeceği bedelin açık ve detaylı bir faturasını isteme hakkına sahiptir.

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler hasta hakları konusunda herkes tarafından bilinen, uygulanan net kurallar yoktur. Birçoğu genel hukuksal düzenlemelerle belirlenir. Ordu il genelinde resmi/özel sağlık kurumlarındaki tüm hasta iletişim birimi personeline kendilerini sağlık hizmet kalitesindeki artan standartlara daha hızlı uyum sağlamayı amaçlayan ''Hasta hakları eğitimi'' veriliyor mu acaba? Bu eğitimlerin hasta ile sağlık çalışanları arasındaki iletişimi hızlı ve çözüm odaklı geliştirmesi, sağlık kurumlarında yaşanan ihlaller ile bunlara bağlı ortaya çıkan problemlerin önlenmesi, sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyetine uygun sunulması bakımından önemlidir.

Türkiye, köklü ve derin bir devlet geleneğinden gelen bir hukuk devletidir.  Türkiye'de hakların nasıl aranacağı kanunla bellidir. Haklarının ihlal edildiğini düşünenler öfkeye kapılarak sağlığını emanet ettiği, ilk ve son nefeste hayat boyu yanında bulunan sağlık çalışanlarına saldırma yanlışına düşmemeli.

*

Hayat, bir yolculuksa yeriniz en önde olmalı!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.