Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU BELEDİYESİ SAĞLIK TURİZMİN NERESİNDE?

Turizm geliri yukarı yönde yavaş kımıldayan Ordu'nun, Dünya’da yükselen bir değer olan sağlık turizmi ile kalkınabileceğini ancak bunun için sağlık sektörü ve turizmcilerin acilen yan yana gelip, ortak hareket planı oluşturması, işbirliği yapması şart.

Şu ya da bu şekilde şehrimize gelen yabancı işadamları ve turistlere sağlık turizmi iyi anlatılırsa Ordu sağlık turizminde iddialı durumuna gelebilir. Mesela; Kuzey Amerika'da hazır yemek alışkanlığı sebebiyle 300 binden fazla obezite hastası cerrahi müdahale için sıra beklemekte. Güneş fakiri ihtiyar Avrupa halkında fizik tedaviye büyük ihtiyaç var. Rusya ve çevresinde ise Çernobil faciasının etkisiyle her üç kişiden biri kanser hastası. Bu hastalıkların plastik ve estetik ameliyatları Türkiye’de oldukça ucuz.

Yeni doğan bir torun hüviyetindeki sağlık turizmi, ‘üvey evlat’ muamelesi görmemeli. Turizm fuarlarına mutlaka sağlık kuruluşları da davet edilmelidir. Sağlık hizmeti ihtiyaçları sürekli artan,  'hasta' Avrupa'da hizmet sunumu çok pahalı olduğundan, son yıllarda ülkemizdeki tatil amaçlı seyahat türlerine sağlık gezileri de eklendi. Birçok yönden rekabet avantajına sahip Ordu'yu, dünya’da hızla çeşitlenmeye, büyümeye ve önemli bir turizm alternatifi olmaya başlayan sağlık turizminin uğrak yeri yapabilmek için Ordu Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir çabasını gören duyan var mı? 'Sayın belediyenin', finansal sıkıntıyı aşmak için yurtdışında tedavi olmak yolunu seçen yabancıları kente çekme plan, proje ve programları üretmesi gerekmez mi? Sağlık turizmi bilincinin yaygınlaşması için belediyenin desteği gelişim sürecini hızlandıracağından, bitki örtüsü, temiz havası, şifalı sularıyla, yabancı hastaların akın edeceği bir kent için sağlık turizm master planı hazırlanmalı. Daha fazla geç kalmadan medikal seyahat kavramının turizm yatırımlarına yerleşmesini sağlayıcı ciddi adımlar görmek istiyoruz.

Mevcut avantaj ve kapasitelerini yeterince değerlendiremediğimiz turizm sadece sloganlarla olmaz.  Tanıtım yaparken gerçekten yaşadığımız, dokunduğumuz, hissettiğimiz şeyleri ön plana çıkarmalıyız. Batı başkentlerinde, ülkemize karşı oluşan önyargı ve tedirginliği aşmanın tek yolu sağlık turizmidir. Sağlıkta, teknoloji ve hekim becerisi açısından Türkiye standartlarının üst sıralarında bulunan Ordu'yu,  bölgesel bir oyuncuya dönüştürebiliriz.

*

Umutsuzluk yok. Gün gelir, gül de açar, bülbül de öter!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.