Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU EKONOMİSİ ALARM VERİYOR

Yere düştüğünde yıldız şekiller oluşturan yağmurların emzirdiği fındık dallarının, birbirine karışmış gür yapraklarının arasından süzülen buruk sevda türkülerinin yankılandığı bu toprakların finansal kaderi için yatırım şart. Kültürel cazibe merkezine dönüşebilmek, gelişim, ekonomik canlılık ve diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretim şart. Ekonomi denilen şey aslında alışveriş yapabilme gücüdür.                       

Fındığın yokluk yılındayız. Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Sadece fındığa dayalı kalkınma modeli yetersiz gelmektedir. Devlet politikalarında yatırımcıyı teşvik eden destek paketleri, bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, AR-GE hibelerine ihtiyaç vardır. Girişimcilik ruhu ekonominin damarlarındaki kandır. Yatırımda şehrin çocuklarının lokomotif olması; yabancı girişim rüzgârlarının akışına öncülük edecektir. Unutmayalım ki; yanmayan mumun ne kendisine ne de başkasına faydası yoktur. Kentin ekonomisine, istihdamına, tanıtımına katkı sunacak yatırımların özendirilmesi, bürokrasi işlemlerinin kolaylığı, Ordu'muzu, güvenle aydınlık geleceğe taşıyacaktır. Aksi halde, temsil ettikleri makamlara güç katamayan yeteneksiz siyasetçi ve idareciler yüzünden Ordu kan kaybetmeye devam edecek.  

Bir kış daha geliyor, derin izler açarak. Şehir, ne kadar süreceği belli olmayan  hüzün mevsimine çoktan girdi. İşsizlik, göç, boşanma, intihar, sosyo-ekonomik tabloya yaklaştığımızda 'boyanın aktığı' söylenebilir. Seneler boyu 'Ordu nasıl kalkınır?' sorusunun cevabını arayan içi boş nutuklarla havanda su dövülüyor. Teşhis belli, tedavi eksik. Cesur biri tek başına çoğunluktur. Ordulu iş sahipleri, Ordu'nun bir eldiven gibi elimizden kayıp gitmesine göz yummayın! Kalkınma hedefi performansının yükseltilmesi için, havalimanı, kayak merkezi, çevreyolu, dereyolu gibi 'ekonomik virajları' fırsata çevirebilir, bir türlü durdurulamayan dış göçü engelleyip kentin ruhuna dokunabilirsiniz.                        

Faiz modeli yerine üretimden kazanç sağlama anlayışı ticari hayata hâkim kılınmadıkça, şehir ekonomisinin büyüyemeyeceği bilinmelidir. Üretim sadece işsiz kesim değil, çalışanlar için de, emeğin verimini artıracaktır. Özellikle teknolojiye uyarlanan üretim hem maliyetleri aşağıya çekecek, hem de dış piyasada yerli sanayicinin rekabet şansını yükseltecektir. Ekonomideki darboğaz ancak üreten ve birleşen Ordu ile aşılabilir. 

*

Bazen... Kısa bir adım çok şeye kapı açar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.