Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU GÜRÜLTÜ ÇAĞINI YAŞIYOR!

Günümüz şehir problemlerinden en büyüğü ses kirliliği halkın huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını tehdit ediyor. Yaş farkı gözetmeden işitme kaybını hızlandırıyor! Özellikle büyük şehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu ana arterler civarında yaşayanların çok daha fazla gürültüye maruz kaldıkları sır değil. Çevresel gürültüye maruz kalma seviyelerinin insan sağlığını etkilediği esas alınarak hazırlanan gürültü haritaları, kıyı illerde eğlence mekanları ile şehir merkezine yakın yerlerdeki demiryolları ve endüstri tesislerinin gürültü kaynaklarını oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Gürültü haritaları ve eylem planları aynı zamanda imar planlarına da esas teşkil eder. Bunun yanı sıra yerleşim alanları içinde kalan otogarlar, benzin istasyonları da "öncelikli gürültülü alanlardır."

          İnsanlara, gürültünün yaratacağı negatif sonuçları konusunda yeterli ve etkili eğitim verilmiyor. Ses kirliliğinin, insan üzerinde işitme sistemine etkilerinin yanı sıra, kalp atışları ve kan basıncı artışı, solunum hızı, görme bozulmaları gibi fizyolojik tahribatları unutulmamalıdır. Ülkemizde, insanları gürültünün zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri içeren ve çevre yasasına göre hazırlanmış olan "Gürültü kontrol yönetmeliği" uygulandığını söylemek çok zor. Şehir planlamasındaki yanlışlar nedeniyle sanayi ve yerleşim alanlarının birbirine karıştığı, benzin istasyonlarının kent merkezinde kaldığı Ordu'da, yönetmeliğin hedeflerine ulaşabilmesi için trafikte seyreden motorlu araçların korna gürültüsü, düğün-dernek, şenlik kutlamalarının sonlandırılmasıyla işe başlanabilir. Gürültü kirliliğini eğlence ya da iş adına ürettiğini düşünen 'saygı yoksulu' kişilerin duyarsızlığı sorgulanmalıdır.
         Kentteki gürültünün vatandaşın sağlığı üzerindeki en belirgin etkisi 'depresyon' olarak kendini göstermektedir. Ahalideki sinir, saldırganlık ve yüksek stres elektrik trafosunda yok! Kulak çınlamaları/uğultular, unutkanlık ve panik atak gibi psikolojik dengesizlikleri saymıyorum bile! ''Hayatı çevrimdışı'' yaşayan, dikkati dağınık, sinir sistemi arızalı insanların son dönemde yüksek sesle konuşma alışkanlığı kazandığını gözlemliyorum.  Günlük gürültü depresyona yönelmeleri artırdı. Gürültü sorunu katlanarak büyüyen Ordu'da, kronik ses kirliliğinin yoğunluğu, vatandaşın yaşam kalitesini etkileyen bir sıkıntı olmanın ötesinde, ekonomi ve çevreye de ciddi zarar vermektedir. Teknolojik imkanlar nedeniyle modernleştiğimizi sanıyoruz. Oysa başka bir çağ hakimiyetini sürdürüyor günümüzde. Gürültü çağı!Yazı aslında malumun ilanıdır. Ordu'nun bir eldiven gibi elimizden kayıp gitmesine göz yumamayız! İlimizin etkili ve yetkili yöneticilerinin tehlike zillerinin acilen farkına varıp çeşitli tedbirler almasını ümit ediyoruz.

 Anlaşılana kadar değil, parmak uçlarım çukurlaşana kadar yazacağım...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.