Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU'DA ATLI POLİS İSTİYORUZ

At... Türklerin şanlı tarihi, destan ve masallarında eşsiz öneme sahip, özel ad ve  sanlar verdiği, törenle gömdüğü atı zekâ sahibi, gökten inmiş, kutsal bir 'silah arkadaşıdır'. Asırlar boyu düşman ordularını toprağın üzerinden toz bulutu gibi süpüren Türk Ordularını bozkırın yenilmez gücü yapan taçlı zaferlerin yanında hep atlar vardı. Atı hem ekonomik varlık, hem de binit ve savaş aracı olarak değerlendiren Türklerde devlet, at üzerinde kurulur ve at üzerinde yönetilirdi. Köroğlu'nun ünlü kıratı, bir insan gibi dokuz ayda doğmuştur. Kırk gün güneş görmeyen bir ahırda ıslah edilen Aşkar, Battal Gazi'nin atıdır. Dede Korkut Destanları’nda Bamsı Beyrek, zindandan çıkıncaya değin kendisini 16 yıl bekleyen atına şöyle seslenir:                                                                                  At demezem sana,
Kardaş direm,
Kardaşımdan ileri...

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan ve bazı ekonomik sebeplerle sonlandırılmış atlı polis hizmetleri, 1995 yılında çıkan yönetmelikle tekrar emniyet görevine başlamıştır. Yaklaşık 40 ülkede atlı polis uygulaması var. Daha iri, soğukkanlı ve cesur olduklarından dolayı katana cinsi atlar tercih edilmektedir. Eylemcilere müdahale, araçların önünü kesme ve kovalamaca konularında eğitim alan atlara, sis ile gaz bombası, ateş, ses, sopa gibi cisimler tanıtılarak, sokakta bu durumlardan biriyle karşılaştığında soğukkanlı kalması sağlanmaktadır.

Toplumsal olaylara müdahale ve caydırıcılığı esas teşkil eden atlı polisler asayiş olaylarının yanı sıra spor müsabakalarında, motorlu taşıtların giremediği yerlerde, park ve kırsal alanlarda önleyici zabıta hizmeti görevi üstlenebilir. Konuk takım otobüslerine refakat ederek taraftar gruplarının kontrol edilmesinde, atlı birliklerin faydası yadsınamaz. Bir at kalabalığı yönlendirebilir, aynı zamanda dağıtabilir de. Hareketsiz duran bir atın sadece varlığı bile suça yönelen, planlayan kişiler üzerinde ürkütücü ve caydırıcı etki yaratır. 

Devriye hizmetindeki atlı ekiplere vatandaşın, özellikle çocukların yoğun ilgi göstereceğine şüphe yok. Bunun yanında Ordu Emniyetini tören ve gösterilerde temsil etme, havalimanında turistleri karşılama hizmeti kentin turizm imajını geliştiren unsur haline gelebilir. Halkla iç içe olmanın, polislerin motivasyonunu yükselteceğine, yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağına dönüşeceği kesindir. Kırarlar diye hayal kurmaktan vazgeçemeyiz! Suç oranlarındaki sayıyı azaltmak ve caydırıcılığı artırmak gayesiyle şehrin işlek caddeleri ve sahilinde ‘dörtnala’ güvenlik bekliyoruz.

*

Gönül Güneşiniz hiç solmasın efendim!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.