Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU'DA FABRİKA İSTİYORUZ

Ordu'nun tartışmasız en büyük dört sorunu göç, işsizlik, trafik ve eğitimdir. Bugün tüm sıkıntıların çıbanbaşı işsizliği irdeleyeceğiz. Ekonomide rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretimle alakalıdır. Sistemin isminin önemi yok, üretimsiz, salt para hiç bir şeyi çözmez. Her şehirde ekonomik ve sosyal şartlar eşit olmadığından büyümenin istihdama etkisi de kentten kente değişiklik gösterebilmektedir.

Onlarca yıl boyu ihmal edilmiş, taşıma suyla değirmeni döndüren Ordu'da kamunun ve özel sektörün istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirememesi nedeniyle göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır.  Diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretime yoğunlaşması gerekirken, 'fındık kabuğu' doldurmayan farklı gündemlerle meşgul olduğundan şehir ekonomisinin kangrene dönmüş sıkıntıları bugünlerde pek konuşulmaz oldu. Fındık fiyatlarındaki aşağı yöndeki hareketler, işsizliği bir kademe daha yukarı tırmandırmıştır. Bulundukları ilin ticari kalkınmasında sorumluluğu yüksek ekonomi kurumlarının, yatırım ve üretim tesislerini memlekete çekme arayışı ve girişimlerinin etkisizliği ve kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışına girememesi önümüzdeki süreçte Ordu ekonomisini daha da sıkıntıya sokabilir.

Ekonomik gücünü fındıktan alan Ordu, teknoloji sahasında yeterli birikimi olmasa da montaj anlamında sanayi işletmelerini çekebilmelidir. Burası çok önemli. Devlet Fabrika açmamalı… Özel sektörün önünü açacak, müteşebbisleri özendirici teşvik paketleri hazırlayarak bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, Ar-Ge hibeleri gibi üretimin canlanmasına katkı sunacak adımlar atmalıdır.

Şehrimizde yeni fabrikaların açılışını görememek,  paradan para kazanma   modeli yerine üretime yönelik ticari anlayışın piyasada hakim kılınmamasının sonucudur. Üretim sadece işsiz kesim değil, çalışanlar için de, emeğin verimini artıracaktır. Özellikle teknolojiye uyarlanan üretimin hem maliyetleri aşağıya çekeceği, hem de dış dünyada yerli sanayicinin rekabet şansını yükselteceği bilinmelidir. Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Kısa ve net; kalkınmanın 'motoru' üretimdir. Ekonomideki darboğaz ancak üreten ve birleşen Ordu ile aşılabilir.    

*

Ordu'nun yaralarına dokunmak için!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.