Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU'DA İMAR KAT SAYISI NİÇİN ARTMIYOR?

Şehirleşmenin gereklerinden olan imar planları, bölge halkına ihtiyaçlarını karşılayabildiği yaşam alanlarının sunulması ve düzensiz yapılaşmanın getirdiği olumsuzlukların önlenmesidir. Kadastro terki yapıldığı halde imara açılmamış yerlerin kapalı durması, 'kibrit kutusu' ufaklığında Ordu'da arazi fiyatlarının yüksekte seyretmesini devam ettirecektir. Bu durum kira fiyatlarını da yukarı çekeceğinden şehrimize eğitim amaçlı gelmeyi planlayan öğrencilerin tercihlerine olumsuz yansıyacağına şüphe yoktur.

Rakamlar ortada. Göç hızı, kaldırım ve yolları gittikçe 'Hindistanlaşan' Ordu’nun acil imar projesi sürecine girmelidir. Özellikle Cumhuriyet ile Turnasuyu Mahallerinde fındık bahçesi görümündeki yeni yolların imara açılması yaşam alanı iyice daralan kentin nefes almasına katkı sunacağının farkına varılmalıdır. Konforlu bir mekân hayatın işaretlerini keşfetme çabalarında oldukça önemlidir. Bu insanların zamanı daha da kıymetlendirmesine imkân sunar. Daha fazla geç kalmadan, önüne turizm hedefi koyan kent, çözüme ilişkin reflekslerini ortaya koyarsa kendine yatırım çekme önceliği ve istihdam projelerinin akışını da ateşleyecektir.

Her yeni yol; ticari ve sosyal birliktelik, refaha dönüşüm, aydınlık ve huzurdur.

Şehirde arsa kıtlığının fiyatları 'azdırdığını' göz ardı edemeyiz. Arazi sahiplerinin astronomik fiyat talepleri, il dışından gelen işadamlarını yatırım teşebbüslerinden vazgeçirmektedir. Mevcut imar planlarındaki fonksiyon değişikliği ve yapı yoğunluğu artırılarak, gayrimenkul fiyatları dizginlenebilir, inşaat maliyetleri makul seviyede tutulabilir.

İmar planlarında emsal yükseltilmesi, arazi fiyatları ve maliyetleri diğer kentlere kıyasla 'almış başını gitmiş' Ordu'yu  şaha kaldırabilir. Şehircilik bilimine inananlar ve iyi bir belediyeciler mutlaka kat sayısı artışını savunmalıdır. Ordu'nun önündeki imar testinin, daha seçici, daha doğru temellere dayanan bir şehir tarifini kolaylaştıracağından Ordu'da 'taze' bir imar planının hazırlanması seçenek olmaktan çıkmış, şart haline gelmiştir. 

Mevcut imar planı, Ordulunun sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılama,  sağlıklı ve güvenli bir çevre oluşturma, yaşam kalitesini artırmaya yönelik alternatif çözümlerden çok uzaktır. İrisi, ufağı tüm belediyeler, şimdilik uzakta sandığı Ordu'nun imdat çığlığını duymak zorundadır.  Çünkü bu çağrı herkesindir.                      

*

Şişeye hapsedilen yazı Belediye Başkanı'nın onu özgür kılacağı anı bekliyor...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.