Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

Ordu'da sokakta sigara içmek yasaklansın

Evvela bu yazıyı kaleme alırken, sigara tiryakilerinin kullanım açısından nasıl sıkıntılar çektiğini bildiğimizi vurgulamak isteriz. Dahası ülkemizde doktorlarda da sigara kullanımı yüksektir. Ne var ki, sigara kullanımının kapalı alanlarda yasaklanmasının en önemli getirisi, pasif içicilerin duman solumalarının yanı sıra, kullananın tüketiminin de azalmasıdır. Açık alanlarda sigara içmenin yasaklanıp, sadece belirlenecek alanlarda içilmesini toplum sağlığı açısından kesinlikle önemsiyoruz. Sokaklar, kaldırımlar, parklar, bahçeler, otobüs durakları herkes için. Norveç, İsviçre, İngiltere, Japonya, Singapur, Hollanda, Türkmenistan hatta Kuveyt ve Amerika'nın bazı eyaletlerinde sokakta sigara tüttürmek yasaklandı bile... Bizde de yasaklansın. Kurallara uymayanlara ağır para cezası uygulansın. Çoğunluğun sağlığını korumak için bunu yapmaya mecburuz. Kanunlar, yasaklama çabaları sigaranın dumanında dağılıp gitmesin.

Sigara dumanının açık havada rüzgarın da etkisiyle parklarda oyun oynayan masum çocuklar dahil herkesi zehirlemesine dur demeliyiz. Güzel havanın, temiz oksijenin sigara içenler tarafından kirletilmesi kötü bir haksızlıktır. Hiç kimse başkasının üflediği dumanı ciğerine çekmek zorunda değildir. Sigara bağımlılarının hürriyetini kısıtlamak elbette mümkün değil fakat tabelayla tanımlanan kapalı odalarda içmeye zorlanmalıdır. Yani, içmeyenin sağlığı, ama içenlerin de hakları korunmalı.

Sağlık Bakanlığı, açık alanlarda pasif etkileşime uğrayan tüm bireylerin sağlık riskleri için tütünle mücadele kapsamını genişletmelidir. Okul, cami, çocuk parkı ve hastanelere yakın yerlerde sigara satışının yasaklanması gençleri tütün endüstrisinin tuzaklarından uzak tutacaktır. Sağlıklı bir nesil ve sigarasız bir şehir için kararlı ve hızlı bir mücadele gerekmektedir.    

Sigara içimini azaltma ve çocukların özentisini engellemek için Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü ortak işbirliğiyle tıpkı işletmelerde olduğu gibi, hareket halinde sigara içenler ve izmaritini sokağa atanlar için “Sigara Ekipleri” oluşturmalı. Çevreye karşı kirlilik yaratanlar kabahatinin bedelini mutlaka ödemelidir. Aksi takdirde bu kirliliğin sonu gelmez.          

Ordu'da sokakta sigara içmek neden yasaklanmalıdır?
1- Çok dikkatli bir şekilde içilse bile, sigara bazen başka bir kişinin giysileri veya cildi ile temas edebilir. Ayrıca çocuklar için çok tehlikelidir çünkü yanan bir sigara genelde çocukların yüz hizasındadır.

2- Sokaklarda içilen sigara ile ilişkili meydana gelen yanıklar, hasarlardan korunma ve yine sigaranın sağlığa olumsuz etkilerine karşı tedbir alma, güvenli emniyetli sağlıklı bir şehir oluşturma amaçlıdır.
3- Yürürken sigara içmek de yasaklanmalı mıdır?
Sigaracılar  elindeki sigarasını hareket halinde kontrol edemediği için vatandaşa tehlike yaşatıyor. Bu sebeple yolda yürürken, ayakta dikilirken, bisiklet veya motosiklet kullanırken de suç sayılsın.
 

*

Cadde ve kaldırımlarda sigara içmediğiniz için teşekkür ederiz!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.