Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ORDU'YA TİMSAH PARKI 

Durun. Okumaya başlamayın hemen. Kapatın gözlerinizi... Hızla sudan çıkıp, kayalıklara tırmanmaya çalışırken, düşen şirin timsahları, küçük bir su birikintisinde yıkanan yavru timsahın keyfini, hançer dişlerini havaya kaldıran ''Nehirlerin Efendisi'' dev cüsseli bir timsahı düşleyin önce... Toynak sesini duyunca Timsah gelsin aklınıza. Ne zaman ki sık otlar arasında kalemle çizilmiş gibi desenlerle süslü parlak derili bir Timsahın sarsıntılı kükreyişinin etrafınızda duyulduğunu hissettiniz,  işte o zaman hazırsınız bu yazıyı okumaya...

Belgesellerde, ansiklopedilerde gördüğü, bilmedikleri timsahları insanlara tanıtmak, doğadakine yakın ortamda yetiştirmek, türlerinin çoğalması, soylarının devamı için timsah park kaçınılmaz bir çözüm olabilir. Pano ve yönlendirme tabelalarıyla ziyaretçilerin rahatça gezebilecekleri, içinde hatıra niteliği taşıyan hediyelik eşya, alışveriş ve dinlenme imkanı bulanan, çocukların gönüllerince eğlenebileceği oyun alanları donanımlı yaban hayatı parkının kentimizin tanıtımına yüksek boyut kazandıracağına, turizm ekonomisine müthiş katkı sunacağına şüphe yoktur. Hafta sonu ailece timsah parkındaki harikaları sevinç artığı gülümseyişle seyretmek, çocuklarda gezegenimizde yaşayan canlılara, doğaya karşı sevgi gelişimini destekleyen, eğitimlerine ilgi ve kabiliyet keşfi sunan ilk adımların atılmasını sağlayacaktır. 

Turizmi dibe vuran Ordu'ya timsah parkı bir ekonomik sevinç katabilir. 2002 yılında ziyaretçilere açılan Tunus’un Carba adasında 400 timsahın bulunduğu park, yerel ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmekte. Fas’ın güneyinde Sahra Çölü yakınlarındaki Agadir kentinde Mayıs 2015'te açılan Croco Park, kısa sürede bölgenin önemli turistik merkezi konumuna geldi. Ortadoğu'da içinde 200 adet timsahın yaşayacağı ilk park Dubai'de yapılıyor. Atlas okyanusu kıyısındaki Gambiya, timsah parklarıyla vahşi doğa meraklılarının ilgi odağı. Amerika’nın Florida Eyaleti’nin 60 kilometre uzağındaki Everglades Milli Parkı iki milyon timsaha ev sahipliği yapıyor. 21 timsah çiftliği bulunan Kenya'nın sadece Kitui bölgesindeki çiftliğinde 33 binden fazla timsah var. Burkina Faso'da, başkent Ouagadougou yakınlarındaki Bazoule parkı timsahları yüzyıllardır insanlarla iç içe yaşıyor. 1950'de tamamlanan, Tayland'ın ilk ve dünyanın en büyük timsah çiftliği Tambon Tai Ban'da farklı türden 60.000 timsah var. Görüldüğü gibi örnek çok.

Yeşil alanlar; insanların bir araya gelerek eğlenmesine, dinlenmesine imkan sunan, sosyal ilişkilerin kurulması, sürdürülmesi ve geliştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda, tabiattan kopmakta olan insanların, fiziksel ve psikolojik gereksinimlerine ve doğaya yakınlaşmalarını sağlar. Abarttığımı düşünmeyin! minicik pırpır yürekli çocukların elinden fırlatılan yiyeceğin peşinden suya dalan, çizgi filmlerden, boyama kitaplarından çıkmış, parlak derili timsahın yürüyüşünün seyre dalanla, hiç göremeyenler arasında duruşundan bakışına kadar her yanıyla kuvvet saçan fikri ve zihni yapısal farklılıklar bulunur. Hiç şüpheniz olmasın, timsah diye aşağılanan hayvanın dostluğunun, dost sandığınız bazı insanların hayvanlığından daha sıcaklığını, neşeyle ürperen sinelerinde tasa taşımayan çocuklar hemen farkına varır. Timsah ekolojik sistem açısından önemli bir hayvan. Kurak zamanlarda toprağı kazarak bölgesindeki sık otların arasından yol açıp, diğer hayvanların sudan yararlanmasını sağlıyor. Timsahların, aslında insanoğlunu kendilerine tehlike olarak görmediği sürece saldırmadığını biliyor muydunuz? Doğal yaşam ortamlarına benzer şartlar oluşturarak, beslenme, üreme, sağlık konularında veteriner, biyolog ve uzmanların istihdam edildiği, alan büyüklükleri, konaklama, ısıtma sistemleri göz önünde bulundurarak tasarlanmış modern bir timsah bahçesi Ordu'nun turizm düşlerini derinleştirecektir!... 

*

Yediden yetmişe... Herkes için.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.