Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

OTOPARK

Hızlı nüfus artışı, kırsal kesimlerden merkeze orantısız göç, altyapı yetersizliği, çarpık kentleşme, patates tarlasını andıran yollardan dolayı Ordu'da yaşamak sorun haline geldi. Ulaşım araçlarındaki çeşitlilik, şehrimizde ulaşım sorununa tuz biber ekmiştir. Özellikle iş yerlerinin kümelendiği caddelerde, ara sokaklarda, kamu binalarına yakın bölgelerde yayaların kullanımına tahsis edilen kaldırımlarda dehşet işgaller var. Ve maalesef ortalıkta trafik polislerine rastlamak mümkün değil. Taşıtların park etme sürelerinin hareket halindeki sürelerden fazla olması ve plansız kentleşme trafik sorununun bir parçası olan otopark 'yarasını' sivri uçlu bıçak gibi gözümüze sokmuştur. İşlek yerlerde duyarsız sürücüler yoğunlaşan trafik işkencesini iki katına çıkararak hayatımızdan çalmaya devam ediyor. Yer kapma ve yanlış park nedeniyle maddi hasarlı kazalar ve tartışmaların yaşanmadığı gün yok. Yeşilliğine hüzün atılmış gri Ordu'nun, ulaşım sistemleri hızla gelişen modern dünyaya ayak uyduramaması trafik kaosunu tetikliyor. Araçların güvenliği için mekanik otopark alanlarında doğru yöntemler ve malzemelerle yapılmış katlı uygulamalara aşırı ihtiyaç vardır. Çünkü, Ordu'da geleneksel otopark çözümü 'bedava bulduğun her yere park yap' anlayışına dönüşmüştür. Ancak, bu çarpık anlayışı geride bırakacak modern park yapılanmasına yönelik bir gayret de ortalıkta hiç görünmüyor. Halen şehrimizde aktif olarak uygulanan Afrika usulü geleneksel otopark işletmeciliği bırakılıp yerine otomatikler tercih edildiğinde otoparktaki eleman sayısı azalacaktır. İnsansız araç park edişiyle öne çıkan sistemde egzoz dumanı ve yakıt tüketimi kısılacaktır. Hava şartlarından etkilenmeyen araçlar mekanik sistem tarafından sürücüsüz park edildiğinden güvenlik de oldukça yüksek düzeyde seyredecektir. Çizik, sürtünme, plaka hasarı, tampon kırılması benzeri hasar riskleri de ortadan kalkacaktır.

Sürekli artan araç sayısının, kent içi ulaşım ağını sarmaşığa çevirdiği Ordu, havalandırma, aydınlatma, kart okuma, ücret tahsili gibi konularda alternatif hizmet sunumuyla öne çıkan otomatik otopark için kollarını ne zaman sıvayacak? Zira kent içinde yol üstlerinde araçlar biri diğerinin üstüne çıkmaya başlamak üzere! Otomatik otoparkın sağladığı en büyük avantajlardan biri de park alanının geniş tutulmasına gerek kalmadan otomobiller biri  diğerinin üst hücresinde, otomatik kumanda paneli yardımıyla raflarda park edilebilmesidir. Demedi demeyin; otopark işine çözüm bulanmazsa, gün geçtikçe kalabalıklaşan yollara, çözüm olarak yeni yollar, geniş bulvarlar açılmadığı, battı çıktı köprülü kavşakların zaten yapılmadığı hayali Paris hayatı 'Eminönü' Ordu, yakında Hindistan'a dönüşecek!

*

Sözün uzunluğuna değil, derinliğine ehemmiyet verenler için!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.