Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

PARKA KAVUŞUNCAYA DEK

Şehir; mesken, işyeri, sosyal hizmet ve devlet binalarının, yolların bulunduğu fiziksel mekanlardır. Sağlıklı şehir; ahalinin bedeni, ruhi, çevresel refahlarını geliştirmeyi amaçlayan kalkınma projesidir. Oysa Türkiye'de şehir tasarımı park öncelikli değil, binalara göre tasarlanmıştır.

Hızlı nüfus artışı, kırsal kesimlerden kente orantısız göç, altyapı yetersizliği, çarpık kentleşme gibi nedenlerden dolayı yaşamanın sorun haline geldiği, kendine 'tek ayak üstünde durma cezası' vermiş Ordu'da da durum emsallerinden faklı değil. Özellikle iş merkezindeki 'yılankavi' caddelerde, 'solucan' ara sokaklarda konut kullanımına tahsis edilen bölgelerde 'insan konservesi' apartmanlar, yeşile hasret mekanlar oluşturdu.

Bugün hala Ordu dendiğinde insanın aklına düzgün yapılanması, ferah sokakları, temiz havası, parkları gelmiyor. Hem Ordulular hem de yabancı misafirler için bir tarif ve ilgi merkezine dönüşecek, kentin kimliğini yansıtacak simge bir parktan mahrumuz.                                                                      

Trafiğin içimizi yağmalayan boğuculuğu, üst üste istiflenmiş betonların iticiliğini öne çıkaran Ordu'da, randevularınızda yönlendirebilecek, şehre rengini, desenini veren 'aydınlık                  bir nefese' acilen ihtiyaç var. Belki böylece gökyüzünün ihtişamını gölgeleyen çarpık binaların arasında yüreğimizin derinliklerinden gelen buyruğa uyarak tabiatın izini sürdüğümüzde, gürültü kirliliğinde eksilmeden yeşilde bir şadırvan serinliği duyabiliriz. Yeşilin rahatlatıcı, stres azaltıcı etkisini, ayrıca enerji verici, uykusuzluğu giderici tesirlerini hissederiz. Hareket ve spor imkânına kavuşabilir, sevdiklerimizle birlikte hoşça vakit geçirebiliriz.

Yaprak hışırtıları kuş seslerine karışmıyor buralarda. Kanepede otururken bir kediye simit uzatmak, gezintiye çıkan bir köpeği okşamak, bir fındığın peşinde koşan sincabı izlemekten daha fazla insanı ne dinlendirebilir? Binalar, asfalt ve betonla kaplı alanları güneş ışığını emdiğinden, bitki örtüsü terleme ve buharlaşma yoluyla havayı serinleticidir. Yaprakları hüzünlü bir şarkının güftelerini çağrıştıran, kokusu aşkın davetini sunan salkım ıhlamurların yansıdığı suyun içinde, kaz sürüleri ve çocukların oradan oraya koşuşundaki tarifsiz keyfi hangi para satın alabilir? 

Yelesinde keder taşıyan rüzgarların içindeki serçelerle asma köprüden bisikletle geçenler, sokak lambalarından süzülen seyir teraslarında gün batımını izleyenler, zamanı kâkülünden yakalayıp kuş seslerinden bir yastıkta, yavuklunun gözlerinin 'kahvesinden' de koyup çayırlarda ağır aheste süzülenler. Aksın, zaman ferah feza aksın, susunca bir keklik sürüsü havalanan koyaktan. Geride yumuşak, tüy gibi bir sessizlik...

Geceleri yıldız cümbüşlerini seyrederek uyuyan gençler, Erguvan ağaçlarının birbirine karışmış gür dallarının arasından süzülüp gelen Güneş ile hep aynı parlaklıkla uyanmalı, mutlu ve hafif! Şehrimizin çoğu kriterler açısından emsallerinden çok geride kaldığını söylemeye gerek yok.

Eski şehir stadyumu sahasına inşa edilecek cazip park projesi, Ordu'nun “Marka” yolculuğunda öne geçmesine yönelik ciddi ivme kazandırabilir. Ordu’nun ne kadar 'büyükşehir' olduğu ve ne kadar insanı alanlara sığdırabildiği parklarından anlaşılabilir. Ancak parklar, şehirlerin büyüklüğünü gösterir. Ancak parklar en iyi doktordur!

İdeal bir şehirde mi yaşıyorsunuz? Bu yazıya bakıp yaşadığınız yerin şehir mi yoksa, ''büyük bir köy mü?'' olduğuna siz karar verin.           

*

Ne ağlayın, ne de gülün, sadece anlayın...

     


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.