Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

SAĞLIK PERSONELİ İLE HASTA İLİŞKİLERİ

İletişim bireyler, kümeler ve toplumlar arasında benzeri simgeler veya hareketler aracılığıyla düşünce ve dileklerin etkileşim sürecidir. Hayatın her alanında ama özellikle iş sahasında başarıya ulaşmada, mutlu ve verimli bir yaşam sürmede iletişim önemli bir yer tutmaktadır. Bu yazıda insan sağlığına yönelik kutsal bir konuyu alışılagelmişin dışında bir yaklaşımla ele alacağız.    

Sağlık kurumlarında yaşanan sorunların başını iletişim çatışmaları ve yanlış algılama çekmektedir. Zaman içerisinde biriken bu sorunlar sağlık personelinde stres sendromuna yol açmaktadır. Sağlık hizmeti sunumunda hasta hekime yakınmasını iletebilmek, karşısındaki hekim de sorunu anladıktan sonra çözümü doğru biçimde uygulaması gerekir. En sağlıklı iletişim hasta zinciriyle sağlanır. Yani hastanın hastayı getirdiği sistemdir. Bu da hizmetten memnuniyetin artması, iyileşme motivasyonu gibi pozitif sonuçlar doğuracaktır. 

Sağlık personelinin sadece gerekli bilgi ve beceriye sahip olması etkin bir iletişim için yeterli değildir. Uyguladığı tedavi ve bakımın yanı sıra hastanın da sevgisini, saygısını ve güvenini kazanma yoluna gitmelidir. Sağlık personeli ve hasta arasında güven zeminli, başarılı bir iletişimin sağlanabilmesi için iletişimin vazgeçilmez altın kuralları vardır. Nedir onlar?                          

- Hastasına sevgi, saygı ve merhamet hisleri üçgeninde yaklaşmalı, - Hastasını olduğu gibi kabul etmeli, - Hastasına baskı ve zorlamadan kaçınmalı, hasta hakları konusunda bilgilendirerek seçim hakkı tanımalı, - Hastasını çok iyi dinlemeli, onu anlamaya çalışmalı ve empati kurmalı,  - Hastasına karşı nazik ve kibar olmalı, kaba tavırlardan kaçınmalı,  - Sürekli olarak kendini geliştirmeli ve bilgilerini güncellemeli,   - Hastasına değerli olduğunu hissettirmelidir.  - Hastasını isimle çağırarak muhatap olmak,

- Amca, dayı, hala, teyze yerine, hanımefendi /beyefendi hitap şekliyle seslenmek,
- Bilmiyorum/görmedim/duymadım yok, bizzat refakat etmek birliktelik duygusu verecektir,
- İşlemleri hızlandırmak, tetkik ve sonuçların takibi ve hastaya ulaşımını organize etmek.

*

Özetle; 

Yağmur toprağa,
Çay efkara,
Şefkat ise gönle şifa...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.