Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Sezai  KESKİN

Sezai KESKİN

ŞEHİR HASTALIĞI: GÜRÜLTÜ

Ülkemizde, meslek hastalıkları arasında en yaygın olanı, gürültü sebepli işitme kayıplarıdır. Gürültü yalnızca işyeri zararlısı değil aynı zamanda önemli bir çevresel etkendir. Giderek artan araç sayısı ve betonlaşma sonucunda oluşan gürültü önemli bir çevresel kirlilik etkeni haline gelen Ordu'da insan sağlığını ciddi tehdit etmektedir. Ahalinin yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan en yaygın ses kirliliği özellikle motorlu araç kaynaklı gürültü oluşumudur. Duyarsız sürücülerin yersiz klakson çalmaları vatandaşı çileden çıkarıyor.          Meskenlerde ise televizyon ve müzik aletlerinden yayılan yüksek sesler, zamansız bakım ve onarımlar işitme sağlığını olumsuz yönde etkilemekte, psikolojik dengeyi bozmakta,  iş verimini düşürmektedir.

Ordulunun stres ve hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarıyla boğuşmasının                             en belirgin nedeni gürültüdür. Hayallerinin rengi grileşen Ordulu hayattan keyif almıyor, sabah uyandığında mutsuz ve bitkin. İstenmeyen ve dinleyeni rahatsız edici ses dalgaları insanları esir almış. Bilakis yaz günlerinde ‘sokak düğünleri’ ses güvenliğini tehdit ediyor. Memleketi adeta ‘Teksas’a döndüren bu kişilere şu ana kadar kanuni bir işlem yapıldığını ben hiç duymadım. Yaşlı, hasta ve çocukların ''huzurunu çalan'' düğün, asker uğurlama ve maç sevinçleri gibi kamu düzenini bozucu eğlenceler sorununa artık kesin bir çözüm getirmenin zamanı gelmedi mi? Bazılarının keyfi ve coşkusu başkalarına ıstırap, acı ve çileye dönüşmemeli.

Özellikle okullarda ve işyerlerinde sağlık eğitimi çalışmalarına ağırlık verilmeli ve bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturulmalıdır. Taksi, dolmuş ve ağır vasıta şoförlerine eğitici seminerler düzenlenmesi sorunun diğer çözümlerindendir. Bozuk gürültünün olumsuz etkilerinden korunmanın en etkin yolu, gürültü kaynağının denetimidir. Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün ses kirliliğinin belirlenmesine yönelik gürültü haritası ve harita sonuçlarına göre kontrol tedbirlerini içeren eylem planı var mı? Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin, insanlarda ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara yol açan çevresel gürültülü ile mücadelede çalışmaları var mı?  

*

''Ey hayat, biz Ordu'ya gidiyoruz. Sen de arkadan gel'' diyebileceğimiz bir şehir için...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.